• сабота, 30 септември 2023
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

24 мај 2023  Рим - Државно - црковна делегација предводена од претседа...

Меџити: Конгресот не избра, конгресот треба да не разреши

Меџити: Конгресот не избра, конгресот треба да не разреши

Скопје, 23 мај 2023 (МИА) - Пратеникот од ДУИ Изет Меџити вечерва изјави дека тој е потпретседател и...

Свечена академија по повод Денот на просветителите во Крива Паланка

Свечена академија по повод Денот на просветителите во Крива Паланка

Крива Паланка, 23 мај 2023 (МИА) - Со изведба на државната химна од хорот и оркестарот на Национална...

Јанкуловски: Универзитетот не треба да одговори само на актуелните предизвици, туку и на тие што следат

Јанкуловски: Универзитетот не треба да одговори само на актуелните предизвици, туку и на тие што следат

Скопје, 23 мај 2023 (МИА) - Уште од основањето на Универзитетот па наваму, секогаш определбата на ти...

Во црквата „Света Софија“ во Охрид започна одбележувањето на Денот на сесловенските просветители

Во црквата „Света Софија“ во Охрид започна одбележувањето на Денот на сесловенските просветители

Скопје, 23 мај 2023 (МИА) - Во црквата „Света Софија“ во Охрид вечерва започна одбележувањето на 24...

Бајден номинираше генерал-полковник од ВВС за шеф на Националната агенција за безбедност и Киберкоманда

Бајден номинираше генерал-полковник од ВВС за шеф на Националната агенција за безбедност и Киберкоманда

Вашингтон, 23 мај 2023 (МИА) -  Американскиот претседател Џо Бајден го номинираше генерал-полко...

abcnews.al: „Бериша не сакаше независно Косово“, ЦИА го закопа „патриотизмот“ на Бериша кој во САД лобирал против

abcnews.al: „Бериша не сакаше независно Косово“, ЦИА го закопа „патриотизмот“ на Бериша кој во САД лобирал против

 Тирана, 23 мај 2023 (МИА) - Документ, декласифициран од американската тајна служба, потврдува...

Инзаги: Сигурно останувам во Интер

Инзаги: Сигурно останувам во Интер

Милано, 23 мај 2023 (МИА) - Тренерот на Интер, Симоне Инзаги зборуваше за својата иднина во клубот о...

СЗО: Богатите нации мора да направат повеќе за борба против пандемијата

СЗО: Богатите нации мора да направат повеќе за борба против пандемијата

Женева, 23 мај 2023 (МИА) -  Од богатите земји треба да се побара повеќе да придонесат за да му...

Џими Батлер казнет со 25.000 долари поради пропуштање на прес-конференција

Џими Батлер казнет со 25.000 долари поради пропуштање на прес-конференција

Мајами, 23 мај 2023 (МИА) - НБА го казни кошаркарот на Мајами хит, Џими Батлер со 25.000 долари зато...

„Рамо до рамо до победа“ во Чаир, Сарај и Арачиново

„Рамо до рамо до победа“ во Чаир, Сарај и Арачиново

Скопје, 23 мај 2023 (МИА) - Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска продолжи со средби со...

Tрибина „1160 години од Моравската мисија на солунските браќа и просветители Св. Кирил и Методиј“

Tрибина „1160 години од Моравската мисија на солунските браќа и просветители Св. Кирил и Методиј“

Прилеп, 23 мај 2023 (МИА) - Да се говори за наследството на Светите Кирил и Методиј не е едноставно,...

Костадиновска - Стојчевска: „Мал битолски Монмартр“ е македонски културен бренд

Костадиновска - Стојчевска: „Мал битолски Монмартр“ е македонски културен бренд

Битола, 23 мај 2023 (МИА) - „Мал битолски Монмартр“ е македонски културен бренд што ја промовира наш...

Изложба на дел од средновековни македонски ракописи за Денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Изложба на дел од средновековни македонски ракописи за Денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Тетово, 23 мај 2023 (МИА) - Во Тетово во пресрет на утрешниот празник посветен на македонските просв...

Вучиќ: Ќе се борам масовните убијци и тие што ги вооружиле да добијат најстроги можни казни

Вучиќ: Ќе се борам масовните убијци и тие што ги вооружиле да добијат најстроги можни казни

  Белград, 23 мај 2023 (МИА) –Срспкиот претседател Александар Вучиќ, кој денеска ги пос...

Image

Остани поврзан