• четврток, 18 април 2024
Отворен Саемот на книга - книгите да ги негуваме како симбол на надеж и дијалог

Отворен Саемот на книга - книгите да ги негуваме како симбол на надеж и дијалог

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Саемите за книги се многу повеќе од трговија со книги. Саемите се друж...

Започнува „Крај Вардарот Џез“  – годинашното издание во чест на Мирко Попов

Започнува „Крај Вардарот Џез“ – годинашното издание во чест на Мирко Попов

Скопје, 18 април 2024 (МИА) – Во пресрет на петтото издание на фестивал...

Со премиера на „Црна дупка“ и изложба на театарски фотографии Струмичкиот тетар ќе одбележи 75 години од постоењето

Со премиера на „Црна дупка“ и изложба на театарски фотографии Струмичкиот тетар ќе одбележи 75 години од постоењето

Струмица, 18 април 2024 (МИА) - Со премиера на претставата „Црна дупка“ од Горан Стефановски и излож...

Вработените во културните институции од утре на протест поради неисплаќање на мартовската плата

Вработените во културните институции од утре на протест поради неисплаќање на мартовската плата

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Вработените во културните институции од утре почнуваат со протести кои...

Неделков: СОНК нема да дозволи исплата на плата спротивно на Колективниот договор за дејноста култура

Неделков: СОНК нема да дозволи исплата на плата спротивно на Колективниот договор за дејноста култура

Скопје, 18 април 2024 (МИА) – Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) денеска ќ...

Бесплатен влез на Кокино, АСНОМ и музејска поставка Куманово по повод Меѓународен ден на спомениците и локалитетите

Бесплатен влез на Кокино, АСНОМ и музејска поставка Куманово по повод Меѓународен ден на спомениците и локалитетите

Куманово, 18 април 2024 (МИА) - Кумановци денеска можат бесплатно да ги посетат музејската поставка,...

Со изложбата „Помеѓу надеж и страв“ на Јанешлиева ќе биде отворен македонскиот павилјон во Венеција

Со изложбата „Помеѓу надеж и страв“ на Јанешлиева ќе биде отворен македонскиот павилјон во Венеција

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Со изложбата „Помеѓу надеж и страв“ (Inter spem et metum/Between hope...

Изложба „Сликарството на Ликовната академија во Штип“ во КИЦ на Северна Македонија во Софија

Изложба „Сликарството на Ликовната академија во Штип“ во КИЦ на Северна Македонија во Софија

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Во галеријата на Културно-информативниот центар на Република Северна М...

Отворање изложба на скулптури од керамика на Боро Новаковски - Новак

Отворање изложба на скулптури од керамика на Боро Новаковски - Новак

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Во Уметничкиот Центар АРТ ХАБ вечер во 20 часот ќе биде отворена излож...

Бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и локалитетите

Бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и локалитетите

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - По повод 18 Април, Светскиот ден на спомениците и археолошките локалит...

Саем на книгата под слоганот „Приказна се чита“

Саем на книгата под слоганот „Приказна се чита“

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Во арената „Борис Трајковски“ во Скопје денеска ќе биде отворено 36. и...

„Љубов без граници“ - солистички концерт на женскиoт квартет „Destiny Quartet“

„Љубов без граници“ - солистички концерт на женскиoт квартет „Destiny Quartet“

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Познатиот балкански квартет „Destiny Quartet“ вечер во Филхармонијата...

Петтото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во чест на Мирко Попов

Петтото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во чест на Мирко Попов

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Петтото издание на фестивалот „Крај Вардарот Џез“, годинава ќе се реал...

Премиера на документарниот филм „Време на бетон“ 

Премиера на документарниот филм „Време на бетон“ 

Скопје, 18 април 2024 (МИА) - Во Кино „Фросина“ вечер премиерно ќе биде прикажан долгометражниот док...

Бесплатен влез во музеите и на локалитетите низ државата

Бесплатен влез во музеите и на локалитетите низ државата

Скопје, 17 април 2024 (МИА) - По повод 18 Април, Светскиот ден на спомениците и археолошките локалит...

Image

Остани поврзан