• сабота, 09 декември 2023
Јован Митревски се очекува да биде предложен за претседател на Собранието, брифираат од СДСМ

Јован Митревски се очекува да биде предложен за претседател на Собранието, брифираат од СДСМ

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Се очекува в недела претседателот на СД...

Одлука на Претседателството на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер од 28 јануари

Одлука на Претседателството на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер од 28 јануари

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Централното претседателство на Демократ...

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример 

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример 

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Поминато е повеќе од еден милениум од животот  и творештвото на...

Маричиќ: Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција за побрзо вклучување на Северна Македонија во ЕУ

Маричиќ: Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција за побрзо вклучување на Северна Македонија во ЕУ

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бојан...

Обраќање на премиерот Ковачевски по повод празникот Свети Климент Охридски

Обраќање на премиерот Ковачевски по повод празникот Свети Климент Охридски

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Обраќање на премиерот Димитар Ковачевски на настанот по повод одбеле...

Маричиќ - Копман: Со Планот за раст граѓаните ќе ги почувствуваат придобивките од членството во ЕУ  

Маричиќ - Копман: Со Планот за раст граѓаните ќе ги почувствуваат придобивките од членството во ЕУ  

Брисел, 8 декември 2023 (МИА) – Успешната завршница на скрининг процесот и Планот на ЕУ за раст на З...

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на сите граѓани им го...

Пендаровски: Со своето дело Св. Климент Охридски остави трајно наследство коешто изобилува со духовност и со мудрост

Пендаровски: Со своето дело Св. Климент Охридски остави трајно наследство коешто изобилува со духовност и со мудрост

Скопје, 8 декември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Све...

Маричиќ на состанок на Одборот на Инвестициската рамка за Западниот Балкан 

Маричиќ на состанок на Одборот на Инвестициската рамка за Западниот Балкан 

Брисел, 8 декември 2023 (МИА) - Вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на зе...

Заврши скрининг процесот – заокружена првата фаза од целта за членство во ЕУ до 2030 година 

Заврши скрининг процесот – заокружена првата фаза од целта за членство во ЕУ до 2030 година 

Брисел, 8 декември 2023 (МИА) - Со затворање на билатералниот состанок за „Поглавјето 31 - Заедничка...

Ковачевски: Пендаровски влегува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ

Ковачевски: Пендаровски влегува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ

Скопје, 7 декември 2023 (МИА) - СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24 април...

Ковачевски: Не знам чија креација е Палевски, но видете кој заедно со него сакаше да влезе во зградата на Владата и ми правеше гилотина

Ковачевски: Не знам чија креација е Палевски, но видете кој заедно со него сакаше да влезе во зградата на Владата и ми правеше гилотина

Скопје, 7 декември 2023 (МИА) - Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски во вечерашното ин...

Османи: Нема друг пат до ЕУ, освен уставните измени

Османи: Нема друг пат до ЕУ, освен уставните измени

Скопје, 7 декември 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека не треба да...

Абдиу-Халили: Скринингот завршни, подоготвени сме за отварање на кластерите и продолжување на реформите

Абдиу-Халили: Скринингот завршни, подоготвени сме за отварање на кластерите и продолжување на реформите

Брисел, 7 декември 2023 (МИА) - За време на скринингот увидовме дека како држава имаме добро ниво на...

Схинас по средбата со Маричиќ: Северна Македонија веќе презеде големи чекори кон ЕУ, зграпчете го моментумот и продолжете со реформите 

Схинас по средбата со Маричиќ: Северна Македонија веќе презеде големи чекори кон ЕУ, зграпчете го моментумот и продолжете со реформите 

Брисел, 6 декември 2023 (МИА) – Северна Македонија веќе презеде големи чекори кон пристапувањето во...

Image

Остани поврзан