• петок, 24 мај 2024
Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

23 мај 2024 Бета Генералното собрание на Обединетите нации денеска...

Техничкиот кабинет одобри договори за придонесот на Бугарија во Фондот „ЕУ за Украина“

Техничкиот кабинет одобри договори за придонесот на Бугарија во Фондот „ЕУ за Украина“

Софија, 22 мај 2024 (МИА) - Техничката влада донесе одлука да го одобри нацрт-договорот за прид...

Претседателството на ЕУ сака брз почеток на преговорите за членство на Украина и Молдавија

Претседателството на ЕУ сака брз почеток на преговорите за членство на Украина и Молдавија

22 Мај 2024 ДПА Украина и Молдавија можат да се надеваат на брз поч...

ПРОФИЛ - Мухамед Мохбер, вршителот на функцијата претседател на Иран до следното гласање

ПРОФИЛ - Мухамед Мохбер, вршителот на функцијата претседател на Иран до следното гласање

21 Мај 2024 Анадолија Мухамад Мохбер, кој ја извршуваше функцијата...

Зошто Договорот од Преспа е важен?

Зошто Договорот од Преспа е важен?

21 мај 2024 (Никос Коѕијас, поранешен министер за надворешни работи на Грција и...

Кој беше Ебрахим Раиси

Кој беше Ебрахим Раиси

20 мај 2024  Политика   Ебрахим Раиси загина во х...

Атентат врз премиерот: Словачка веќе беше отруена земја

Атентат врз премиерот: Словачка веќе беше отруена земја

19 мај 2024 Дојче Веле Прострелни рани од огнено оружје, повеќечасо...

Олена Зеленска - Најсилното дипломатско оружје на Киев

Олена Зеленска - Најсилното дипломатско оружје на Киев

14 мај 2024 година Нова.рс   Првата дама на Украина, О...

Мировниот самит за Украина ја турка неутрална Швајцарија во западната прегратка

Мировниот самит за Украина ја турка неутрална Швајцарија во западната прегратка

13 мај 2024 Yahoo News UK/Reuters Претстојниот мировен самит во...

Вакцина АстраЗенека, од избегнување до отфрлање и повлекување

Вакцина АстраЗенека, од избегнување до отфрлање и повлекување

11 мај 2024 Нови Лист - Риека Вакцината АстраЗенека против вирусот...

Нападите врз политичарите станаа секојдневие

Нападите врз политичарите станаа секојдневие

10 мај 2024 Дојче Веле Удари, плукања, закани... Продолжуваат н...

Бугарија: Повеќе од 5.000 рокери се очекуваат на планината Бакаџик кај Јамбол за првиот национален мотоциклист рели годинава

Бугарија: Повеќе од 5.000 рокери се очекуваат на планината Бакаџик кај Јамбол за првиот национален мотоциклист рели годинава

Софија, 9 мај 2024 МИА/БТА)- Повеќе од 5.000 ентузијасти на машини на две тркала се очекува да се со...

Би-Би-Си: Политички земјотрес за враќање во минатото или нова надеж

Би-Би-Си: Политички земјотрес за враќање во минатото или нова надеж

9 Мај 2024 Би-Би-Си на српски Гласачите во Северна Македонија го пр...

Северна Македонија – нова влада, прва жена претседател

Северна Македонија – нова влада, прва жена претседател

9 Мај 2024 РТС Огномет, овации и тапани го означија крајот на владе...

Северна Македонија ја избра првата жена претседател, коалицијата наклонета кон ЕУ

Северна Македонија ја избра првата жена претседател, коалицијата наклонета кон ЕУ

9 Мај 2024 Глас на Америка Северна Македонија во средата ја избра с...

Image

Остани поврзан