• недела, 04 јуни 2023

Сашко Димевски

Последно најавување: Sunday, 04 June 2023, 04:15 pm

Кинеската компанија „ПетроКина“ закупи терминал за течен плин во Ротердам

Кинеската компанија „ПетроКина“ закупи терминал за течен плин во Ротердам

Ротердам, 26 мај 2023 (МИА) - Кинеската компанија за трговија со нафта и гас „ ПетроКина Интерационал“ (PetroC...

Казахстан ја отфрли идејата за Унија, темелена на моделот меѓу Русија и Белорусија

Казахстан ја отфрли идејата за Унија, темелена на моделот меѓу Русија и Белорусија

Астана, 26 мај 2023 (МИА) - Казахстан денеска ја отфрли можноста за приклучување кон потесна унија слична на м...

Медведев: Овој судир ќе трае многу долго, можеби и со децении

Медведев: Овој судир ќе трае многу долго, можеби и со децении

Москва, 26 мај 2023 (МИА) – Главниот соработник на рускиот претседател Владимир Путин, поранешниот претседател...

Шолц е подготвен на разговор со Путин „кога за тоа ќе дојде време“

Шолц е подготвен на разговор со Путин „кога за тоа ќе дојде време“

Берлин, 26 мај 2023 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека е подготвен да разговара со рус...

Компанијата „Неуралинк“ на Илон Маск доби одобрение од ФДА за истражување на мозочни импланти

Компанијата „Неуралинк“ на Илон Маск доби одобрение од ФДА за истражување на мозочни импланти

Вашингтон, 26 мај 2023 (МИА) - Компанијата за импланти на мозокот на Илон Маск, „Неуралинк“ (Neuralink), вчера...

Анкета на „Форса“: Само половина од Германците сметаат дека владината коалиција ќе преживее до крајот на мандатот

Анкета на „Форса“: Само половина од Германците сметаат дека владината коалиција ќе преживее до крајо...

Берлин, 26 мај 2023 (МИА) - Само половина од Германците веруваат дека владејачката коалиција на канцеларот Ола...

Бајден ја објави номинацијата на генералот Чарлс Браун за началник на американскиот Здружен Генералштаб

Бајден ја објави номинацијата на генералот Чарлс Браун за началник на американскиот Здружен Генералш...

Вашингтон, 26 мај 2023 (МИА) -  Американскиот претседател Џо Бајден синоќа ја објави номинацијата на први...

„Чајна истерн ерлајнс“ со својот прв комерцијален лет со кинески авион „Ц-919“

„Чајна истерн ерлајнс“ со својот прв комерцијален лет со кинески авион „Ц-919“

Пекинг, 26 мај 2023 (МИА) - „Чајна истерн ерлајнс“ (China Eastern Airlines), првиот купувач на кинеск...

Четири жртви во пукање во Јапонија, осомничениот уапсен по 12 часа потрага

Четири жртви во пукање во Јапонија, осомничениот уапсен по 12 часа потрага

Вашингтон, 26 мај 2023 (МИА) – По 12-часовна потрага во рурален дел на Јапонија вчера е уапсен маж (31) под со...

Нинова: Владата на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е едно од најголемите политички предавства во последните години во Бугарија

Нинова: Владата на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е едно од најголемите политички предавства во последните години...

Софија, 25 мај 2023 (МИА) – Владата на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС е едно од најголемите политички предавства во последни...

Пригожин: Единиците на „Вагнер“ почнаа со повлекување од Бахмут, ќе бидат заменети со редовната руска војска

Пригожин: Единиците на „Вагнер“ почнаа со повлекување од Бахмут, ќе бидат заменети со редовната руск...

Бахмут, 25 мај 2023 (МИА) - Руската приватна воена компанија „Вагнер“ почна да ги повлекува своите единици од...

Image