• недела, 19 мај 2024

Сашко Димевски

Последно најавување: Friday, 17 May 2024, 01:50 pm

ОН предупредуваат дека граѓанската војна во Судан е пред ескалација по една година судири

ОН предупредуваат дека граѓанската војна во Судан е пред ескалација по една година судири

Женева, 17 мај 2024 (МИА) - Граѓанската војна во Судан е на работ да ескалира, предупредија денеска Обединетит...

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо, судот за тоа ќе одлучува утре

Словачкото обвинителство побара притвор за напаѓачот на премиерот Фицо, судот за тоа ќе одлучува утр...

Братислава, 17 мај 2024 (МИА) - Судијата на Специјализираниот кривичен суд во Словачка утре ќе донесе одлука з...

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски го потпиша законот за мобилизација, кој,...

Санчез: Шпанија ќе ја признае Палестина само во заедничка акција со други земји

Санчез: Шпанија ќе ја признае Палестина само во заедничка акција со други земји

Мадрид, 17 мај 2024 (МИА) - Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска изјави дека Мадрид ќе ја признае палестинск...

Калињак: Премиерот Фицо е повторно опериран, состојбата се уште му е сериозна

Калињак: Премиерот Фицо е повторно опериран, состојбата се уште му е сериозна

Бањска Бистрица, 17 мај 2024 (МИА) - Словачкиот премиер Роберт Фицо повторно е опериран, а неговата состојба с...

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Претставничкиот дом сака да го казни Бајден за запирање на испораката на оружје за Израел

Вашингтон, 17 мај 2024 (МИА) - Претставничкиот дом на САД усвои нацрт-закон со кој ќе се санкционира администр...

Путин: Русија создава тампон зона крај Харков, не планира освојување на градот

Путин: Русија создава тампон зона крај Харков, не планира освојување на градот

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека целта на руската офанзива во...

Папа Франциск: Американските католички конзервативци се заробени во самоубиствен став

Папа Франциск: Американските католички конзервативци се заробени во самоубиствен став

Рим, 16 мај 2024 (МИА) - Папата Франциск во интервју за американската Си-Би-Ес, што ќе се емитува в недела, ка...

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Приштина, 16 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон и италија...

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Генерал Каволи: Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина

Брисел, 16 мај 2024 (МИА) - Русија нема доволно сили за голем пробив во Украина, изјави денеска на прес конфер...

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Манама, 16 мај 2024 (МИА) - Арапската лига денеска повика на распоредување мировна мисија на ОН во Појасот Газ...

Кирил Петков неповреден во судар на две возила, едно лице загина, а две се повредени

Кирил Петков неповреден во судар на две возила, едно лице загина, а две се повредени

Варна, 16 мај 2024 (МИА) - Едно лице загина, а две се повредени во сообраќајна несреќа во близина на Варна, во...

Image