• четврток, 18 април 2024
Рускиот научник Александар Куранов осуден на седум години затвор заради одавање државни тајни

Рускиот научник Александар Куранов осуден на седум години затвор заради одавање државни тајни

Москва, 18 април 2024 (МИА) - Руски научник кој работел на хиперсонична технологија е осуден на седу...

Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе ПВО системи во Украина

Столтенберг: НАТО работи на испраќање повеќе ПВО системи во Украина

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - НАТО работи на можноста за испраќање повеќе системи за противвоздушна...

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција, напаѓачот уапсен

Две девојчиња повредени во напад со нож пред училиште во Франција, напаѓачот уапсен

Париз, 18 април 2024 (МИА) - Две девојчиња на возраст од 6 и 11 години се повредени денеска во напад...

Полска исклучува дека со својата воздушна одбрана би можела да го заштити западниот дел на Украина од руски ракети

Полска исклучува дека со својата воздушна одбрана би можела да го заштити западниот дел на Украина од руски ракети

Варшава, 18 април 2024 (МИА) - Полското Министерство за одбрана ја отфрли идејата на Украина дека по...

Блинкен и Кулеба побараа од американскиот Конгрес итно да ја одобри помошта за Киев

Блинкен и Кулеба побараа од американскиот Конгрес итно да ја одобри помошта за Киев

Капри, 18 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска инсистираше на то...

Бербок повика Иран да се стави во изолација за да се спречи дополнителна ескалација

Бербок повика Иран да се стави во изолација за да се спречи дополнителна ескалација

Капри, 18 април 2024 (МИА) – Шефицата на германската дипломатија, Анале...

Германското МНР го повика рускиот амбасадор по апсењето на две лица под сомнение за саботажа во корист на Русија

Германското МНР го повика рускиот амбасадор по апсењето на две лица под сомнение за саботажа во корист на Русија

Берлин, 18 април 2024 (МИА) - Германското Министерство за надворешни работи го повика рускиот амбаса...

Германскиот извоз во Иран значајно зголемен од почетокот на годината

Германскиот извоз во Иран значајно зголемен од почетокот на годината

Берлин, 18 април 2024 (МИА) - Извозот на Германија во Иран значително се зголеми на почетокот на год...

Борел и Ленарчич: Потребен е итен прекин на огнот во Газа, Израел има обврска да овозможи пристап на хуманитарна помош

Борел и Ленарчич: Потребен е итен прекин на огнот во Газа, Израел има обврска да овозможи пристап на хуманитарна помош

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - По иранските напади врз Израел, од суштинско значење е да се избегне к...

Во нападот врз воениот аеродром на Крим оштетени четири руски лансири за ракети, радарски станици и авиони

Во нападот врз воениот аеродром на Крим оштетени четири руски лансири за ракети, радарски станици и авиони

Киев, 18 април 2024 (МИА) - Во вчерашниот украински напад на воениот аеродром на Крим сериозно се ош...

Околу 18.000 домови се поплавени во Русија, нивото на реката Тобол се приближува до рекордно ниво

Околу 18.000 домови се поплавени во Русија, нивото на реката Тобол се приближува до рекордно ниво

Москва, 18 април 2024 (МИА) – Околу 18.000 домови и денеска се под вода, во големите поплави во Руси...

ЕУ одвои 10 милиони евра за помош на украинските истражувачи-бегалци 

ЕУ одвои 10 милиони евра за помош на украинските истражувачи-бегалци 

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Европската комисија денеска соопшти дека издвоила дополнителни 10 мили...

Песков: Американската помош за Украина нема да ја промени ситуацијата на фронтот

Песков: Американската помош за Украина нема да ја промени ситуацијата на фронтот

Москва, 18 април 2024 (МИА) – Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека новата америк...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Рим, 18 април 2024 (МИА) - Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противраке...

Бербок ги поздрави „охрабрувачките сигнали“ од републиканците од САД дека поддршката за Украина може да продолжи интензивно

Бербок ги поздрави „охрабрувачките сигнали“ од републиканците од САД дека поддршката за Украина може да продолжи интензивно

Рим, 18 април 2024 (МИА) - Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок истакна денеск...

Image

Остани поврзан