• недела, 04 јуни 2023
Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Зеленски: Најмалку 500 украински деца загинаа во војната

Киев, 4 јуни 2023 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека најмалку 50...

Украински власти: 20 лица ранети во воздушен напад врз градот Дњепар

Украински власти: 20 лица ранети во воздушен напад врз градот Дњепар

 Киев, 4 јуни 2023 (МИА) - Во воздушен напад врз Дњепар во центарот на Украин...

Зеленски за „Волстрит џурнал“: Украина е подготвена да почне контраофанзива 

Зеленски за „Волстрит џурнал“: Украина е подготвена да почне контраофанзива 

 Киев, 3 јуни 2023 (МИА) - Украина е подготвена да започне контраофанзива со цел да ги врат...

Кинескиот претставник Ли Хуи ги повика другите земји да престанат да испорачуваат оружје на Украина

Кинескиот претставник Ли Хуи ги повика другите земји да престанат да испорачуваат оружје на Украина

Пекинг, 2 јуни 2023 (МИА) -   Претставникот на Кина за Украина, Ли Хуи, денеска ги повика...

Шпанска католичка црква:  728 наши членови сексуално злоставувале најмалку 927 малолетници во периодот од 1945 до 2022 година

Шпанска католичка црква: 728 наши членови сексуално злоставувале најмалку 927 малолетници во периодот од 1945 до 2022 година

Мадрид, 2 јуни 2023 (МИА) -   Шпанската католичка црква објави дека 728 нејзини членови сексуал...

За Париз проширувањето на ЕУ би било - „мала револуција“

За Париз проширувањето на ЕУ би било - „мала револуција“

Париз, 2 јуни 2023 (МИА) - Проширувањето на Европската унија во Украина, а можеби и на десетина земј...

Европратениците одобрија зголемување на производството на муниција

Европратениците одобрија зголемување на производството на муниција

Брисел, 1 јуни 2023 (МИА) – Европратениците денеска го одобрија предлог-законот за зголемување на пр...

Маја Санду на крајот од самитот на ЕПЗ: Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот

Маја Санду на крајот од самитот на ЕПЗ: Ја обединивме Европа за да го вратиме мирот

Кишињев, 1 јуни 2023 (МИА) - Претседателката на Молдавија, Маја Санду денеска изјави дека на самитот...

ЕП ја доведува во прашање способноста на Унгарија да биде кредибилен претседател на Советот на ЕУ

ЕП ја доведува во прашање способноста на Унгарија да биде кредибилен претседател на Советот на ЕУ

Брисел, 1 јуни 2023 (МИА) - Европскиот парламент денеска со 442 гласа „за“, 144 „против“ и 33 воздрж...

Сијарто: На Самитот на НАТО е може да се разговара за прием на Украина

Сијарто: На Самитот на НАТО е може да се разговара за прием на Украина

Будимпешта, 1 јуни 2023 (МИА) – Приемот на Украина во НАТО не може да биде на дневен ред на Самитот...

Столтенберг: Безбедноста на Украина мора да биде гарантирана по завршувањето на војната

Столтенберг: Безбедноста на Украина мора да биде гарантирана по завршувањето на војната

Осло, 1 јуни 2023 (МИА) - Безбедноста на Украина мора да биде гарантирана по завршувањето на војната...

Полска ја затвори границата за камиони од Белорусија и Русија 

Полска ја затвори границата за камиони од Белорусија и Русија 

Варшава, 1 јуни 2023 (МИА) - Полска денеска ја затвори својата источна граница со Белорусија за бело...

Русија го суспендира договорот со Украина за соработка во Азовското Море и Керченски Теснец

Русија го суспендира договорот со Украина за соработка во Азовското Море и Керченски Теснец

Москва, 1 јуни 2023 (МИА) – Руската Државна Дума денеска усвои закон со кој се суспендира договорот...

Борел: Европскиот самит ќе испрати „силна порака“ за единство до Русија

Борел: Европскиот самит ќе испрати „силна порака“ за единство до Русија

Булбоака, Молдавија, 1 јуни 2023 (МИА) – Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел д...

Бербок нагласи дека земји во војна не можат да влезат во НАТО

Бербок нагласи дека земји во војна не можат да влезат во НАТО

Осло, 1 јуни 2023 (МИА) – НАТО не може да разговара за нови членки кои би се приклучиле на алијансата а се во војна,...

Image

Остани поврзан