• недела, 04 јуни 2023

Лидија Велковска

Последно најавување: Saturday, 03 June 2023, 02:59 pm

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Ковачевски – Агелер: Северна Македонија по членството во НАТО, треба да стане членка на ЕУ

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски, денеска имаше средба амбасадорката на САД во земјава...

Ѓорчев: Четириесет проценти помалку деца, најголем демографски пад во светот

Ѓорчев: Четириесет проценти помалку деца, најголем демографски пад во светот

2 јуни 2023  Изминативе 7 години со политиките на Таче Ковачевски, Стево Пендаровски и Зоран Заев...

Изречени 198 сообраќајни прекршоци во Скопје, 57 за брзо возење

Изречени 198 сообраќајни прекршоци во Скопје, 57 за брзо возење

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Секторот за внатрешни работи Скопје вчера на територија на град Скопје изрече 198...

Бесплатни филмови за време на ЕУ зелена недела

Бесплатни филмови за време на ЕУ зелена недела

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Проектот Младинско кино на ЕУ: Зелен договор, финансиран од Европската Унија, уште...

Џафери: Зајакнување на постојните партнерствата и потрага по нови

Џафери: Зајакнување на постојните партнерствата и потрага по нови

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Немаме друга алтернатива освен да продолжиме да се бориме за опстојување на систем...

Предложен притвор за сторител на тешки кражби во Скопје

Предложен притвор за сторител на тешки кражби во Скопје

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишен скопјанец з...

Џафери учествува на состанокот на спикери на парламенти на земји членки на НАТО во Вилнус

Џафери учествува на состанокот на спикери на парламенти на земји членки на НАТО во Вилнус

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Претседателот на Собранието Талат Џафери учествува на Состанокот на спикери на пар...

Пристигна воен конвој со нови лесни оклопни возила JLTV за Армијата

Пристигна воен конвој со нови лесни оклопни возила JLTV за Армијата

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) - Министерството за одбрана информира дека пристигна воен конвој со нови возила на А...

Литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на МПЦ-ОА

Литургиско чествување на годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на МПЦ-ОА

Скопје, 2 јуни 2023 (МИА) -  По повод годишнинатата од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македо...

Состојба на патиштата

Состојба на патиштата

2 јуни 2023  ПРИВРЕМЕН ПРЕКИН НА СООБРАЌАЈ: Од 30.5.2023 до 03.6.2023 на региона...

Ковачевски побарал од Шаќири уште еднаш да се разгледаат предложените реформи во образованието

Ковачевски побарал од Шаќири уште еднаш да се разгледаат предложените реформи во образованието

Скопје, 1 јуни 2023 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски побарал од министерот за образование и наука Јетон Ша...

Ковачевски: Проширувањето на ЕУ  веќе се смета како заедничка потреба

Ковачевски: Проширувањето на ЕУ веќе се смета како заедничка потреба

Скопје, 31 мај 2023 (МИА) - Навистина во моментов постои отворена врата, како никогаш досега во овој геополити...

Image