• сабота, 09 декември 2023
Министрите од арапските земји бараат итен прекин на непријателствата во Газа

Министрите од арапските земји бараат итен прекин на непријателствата во Газа

Вашингтон, 8 декември 2023 (МИА) - Министрите за надворешни работи на неколку арапски земји и Турциј...

Германски здравствени групи, наставниците и полицијата се против легализацијата на канабисот

Германски здравствени групи, наставниците и полицијата се против легализацијата на канабисот

Берлин, 8 декември 2023 (МИА) - Неколку германски здруженија за здравствена заштита, како и полиција...

Претседателката на Словачка ќе се обиде да го блокира укинувањето на специјализираното обвинителство што го планира новата влада

Претседателката на Словачка ќе се обиде да го блокира укинувањето на специјализираното обвинителство што го планира новата влада

Братислава, 8 декември 2023 (МИА) - Претседателката на Словачка Зузана Чапутова денеска изјави дека...

Абас: Газа е уништена, одговорни се и САД

Абас: Газа е уништена, одговорни се и САД

Рамала, 8 декември 2023 (МИА) - Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска изјави дека меѓународн...

Хамас апелира до УНЕСКО да ги спаси историските богатства на Газа

Хамас апелира до УНЕСКО да ги спаси историските богатства на Газа

Газа, 8 декември 2023 (МИА) - Хамас денеска го повика УНЕСКО да ги спаси богатствата на Појасот Газа...

Рама на партискиот Конгрес: Во Брисел одиме со крената глава

Рама на партискиот Конгрес: Во Брисел одиме со крената глава

Тирана, 8 декември 2023 (МИА) – Албанскиот премиер и лидер на Социјалистичката партија, на денешнот...

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Ерусалим, 8 декември 2023 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден им пора...

Вишковиќ: Шмит ќе мора да сведочи во судскиот процес против Додик

Вишковиќ: Шмит ќе мора да сведочи во судскиот процес против Додик

Бања Лука, 8 декември 2023 (МИА) - Премиерот на Република Српска Радован Вишковиќ денеска изјави дек...

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Хаг, 8 декември 2023 (МИА) - Ризикот од терористички напади во Европа е зголемен откако Хамас го зап...

САД го поздравија договорот за размена на затвореници меѓу Ерменија и Азербејџан

САД го поздравија договорот за размена на затвореници меѓу Ерменија и Азербејџан

Вашингтон, 8 декември 2023 (МИА) - САД ги поздравија изјавите на Ерменија и Азербејџан за размена на...

Гутереш: Насилството од страна на Хамас не го оправдува „колективното казнување“ на Палестинците

Гутереш: Насилството од страна на Хамас не го оправдува „колективното казнување“ на Палестинците

Њујорк, 8 декември 2023 (МИА) - Насилството извршено од Хамас не може на кој било начин да го оправд...

Одложено гласањето во Советот за безбедност на ОН за прекинот на огнот во Газа

Одложено гласањето во Советот за безбедност на ОН за прекинот на огнот во Газа

Њујорк, 8 декември 2023 (МИА) - Гласањето на Советот за безбедност на ОН за барањето за хуманитарен...

Двајца високи функционери на Хамас додадени на црната листа на ЕУ

Двајца високи функционери на Хамас додадени на црната листа на ЕУ

Брисел, 8 декември 2023 (МИА) - Двајца високи функционери на военото крило на палестинскиот исламски...

Продолжуваат престрелките меѓу Хезболах и Израел во јужен Либан

Продолжуваат престрелките меѓу Хезболах и Израел во јужен Либан

Тел Авив, 8 декември 2023 (МИА) - Израелската армија денеска соопшти дека успешно пресретнала „сомни...

Половина милион Авганистанци го напуштија Пакистан поради акцијата против мигрантите

Половина милион Авганистанци го напуштија Пакистан поради акцијата против мигрантите

Исламабад, 8 декември 2023 (МИА) - Речиси половина милион Авганистанци кои живееле во Пакистан се вр...

Image

Остани поврзан