• недела, 19 мај 2024
Вучиќ најави дека утре ќе отпатува во Њујорк за да се спротивстави на усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

Вучиќ најави дека утре ќе отпатува во Њујорк за да се спротивстави на усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

Белград, 19 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рече дека утре ќе отпатува за...

Маск пристигна на Бали поради планираната достапност на интернет услугата Старлинк

Маск пристигна на Бали поради планираната достапност на интернет услугата Старлинк

Џакарта, 19 мај 2024 (МИА) - Американскиот милијардер Илон Маск денеска пристигна на индонезискиот о...

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз на медицински прегледи поради висока температура и болки во зглобовите

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз на медицински прегледи поради висока температура и болки во зглобовите

Дубаи, 19 мај 2024 (МИА) - Кралот на Саудиска Арабија, Салман бин Абдулазиз (88) денеска ќе биде под...

Нетанјаху го обвини Ганц дека  „му дал ултиматум на премиерот, наместо на Хамас

Нетанјаху го обвини Ганц дека „му дал ултиматум на премиерот, наместо на Хамас"

Тел Авив, 19 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини својот коалициски пар...

Израелската војска соопшти дека пронашла тело на уште еден заложник во Појасот Газа

Израелската војска соопшти дека пронашла тело на уште еден заложник во Појасот Газа

Ерусалим, 19 мај 2024 (МИА) - Израелската војска соопшти дека нејзините сили кои дејствуваат во Поја...

Украинското воздухопловство ги соборило сите 37 дронови лансирани од Русија

Украинското воздухопловство ги соборило сите 37 дронови лансирани од Русија

Киев, 19 мај 2024 (МИА) - Украина ги уништи сите 37 беспилотни летала лансирани синоќа од Русија про...

Ерупција на вулканот Ибу на оддалечениот индонезиски остров Халмахера

Ерупција на вулканот Ибу на оддалечениот индонезиски остров Халмахера

Џакарта, 19 мај 2024 (МИА) - Вулканот Ибу на оддалечениот индонезиски остров Халмахера еруптираше, и...

Путин одржа состанок за поплавите и пожарите во Русија

Путин одржа состанок за поплавите и пожарите во Русија

Москва, 19 мај 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин одржа состанок со министерот за вонре...

Саливан во Саудиска Арабија разговараше со престолонаследникот Бин Салман за војната во Газа

Саливан во Саудиска Арабија разговараше со престолонаследникот Бин Салман за војната во Газа

Дафран, 19 мај 2024 (МИА) - Советникот за национална безбедност на американскиот претседател Џејк Са...

Во Нова Каледонија француската жандармерија изврши операција за враќање на контролата на патот до аеродромот

Во Нова Каледонија француската жандармерија изврши операција за враќање на контролата на патот до аеродромот

Нумеа, 19 мај 2024 (МИА) - Франција започна голема операција во која се вклучени повеќе од 600 жанда...

Украина побарала помош од САД за напади на територијата на Русија

Украина побарала помош од САД за напади на територијата на Русија

Вашингтон, 19 мај 2024 (МИА) - Украина се обратила до администрацијата на претседателот Џо Бајден со...

Пронајдени телата на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис

Пронајдени телата на четворица мигранти, спасени 52 лица во близина на брегот на Тунис

Тунис, 19 мај 2024 (МИА) - Телата на четворица мигранти се пронајдени во близина на брегот на Тунис,...

Протест на британските плажи поради загадување на водата

Протест на британските плажи поради загадување на водата

Лондон, 19 мај 2024 (МИА) - Илјадници луѓе ширум Велика Британија се собраа вчера на плажите, реките...

ИДФ ги повика Палестинците да ги евакуираат крајбрежните населби во северниот дел на Газа

ИДФ ги повика Палестинците да ги евакуираат крајбрежните населби во северниот дел на Газа

Џабалија, 19 мај 2024 (МИА) - Израелската армија ги повика Палестинците во крајбрежните населби во с...

Северозападна Индија ја зафати топлотен бран, температурата во Њу Делхи достигна 47,1 степен

Северозападна Индија ја зафати топлотен бран, температурата во Њу Делхи достигна 47,1 степен

Њу Делхи, 19 мај 2024 (МИА) - Топлотен бран зафати делови од северозападна Индија, а главниот град Њ...

Image

Остани поврзан