• четврток, 18 април 2024

Марија Спасовска

Последно најавување: Monday, 08 April 2024, 07:19 am

Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ почина во притвор

Братот на осомничениот за убиството на Данка Илиќ почина во притвор

Белград, 7 април 2024 (МИА) - Во притвор во ПУ Бор починал Д.Д.(40), братот на осомничениот за убиството на дв...

Руанда одбележува 30 години од геноцидот

Руанда одбележува 30 години од геноцидот

Кигали, 7 април 2024 (МИА) - Жителите на Руанда одбележуваат 30 години од геноцидот, во кој околу 800 илјади л...

Советникот на ајатолахот Хамнеи: Израелските амбасади ширум светот повеќе нема да се чувствуваат безбедно

Советникот на ајатолахот Хамнеи: Израелските амбасади ширум светот повеќе нема да се чувствуваат без...

Техеран, 7 април 2024 (МИА) - Висок ирански функционер денеска изјави дека ниту една израелска амбасада во све...

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди кинескиот регионот Ксинџијанг

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди кинескиот регионот Ксинџијанг

Пекинг, 7 април 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди југот на ав...

Израел ги повлече војниците од Кан Јунис во јужниот дел на Газа

Израел ги повлече војниците од Кан Јунис во јужниот дел на Газа

Тел Авив/Газа, 7 април 2024 (МИА) - Израелската армија соопшти дека ги повлече своите сили од градот Кан Јунис...

Ситуацијата во Оренбург и натаму критична по поплавите

Ситуацијата во Оренбург и натаму критична по поплавите

Москва, 7 април 2024 (МИА) - Ситуацијата во Оренбург останува „критична“ по поплавите, а нивото на водата ќе п...

Галант: Израел е подготвен да се справи со секое можно сценарио поврзано со Иран

Галант: Израел е подготвен да се справи со секое можно сценарио поврзано со Иран

Ерусалим, 7 април 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана, Јоав Галант изјави дека подготовките за одгово...

Лавров од утре во дводневна посета на Кина

Лавров од утре во дводневна посета на Кина

Москва, 7 април 2024 (МИА) - Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се очекува утре да пристигне...

Израелската армија го повлече најголемиот дел од своите војници од јужниот дел на Газа

Израелската армија го повлече најголемиот дел од своите војници од јужниот дел на Газа

Ерусалим, 7 април 2024 (МИА) - Израелската армија го повлече најголемиот дел од своите војници од јужниот дел...

Австралија назначи советник за истрага на смртта на седум хуманитарни работници во Газа

Австралија назначи советник за истрага на смртта на седум хуманитарни работници во Газа

Сиднеј, 7 април 2024 (МИА) - Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој ќе работи со Израел за д...

Русите го гранатираа Харков, Украинците го нападнаа Белгород

Русите го гранатираа Харков, Украинците го нападнаа Белгород

Киев/Москва, 7 април 2024 (МИА) - Шест лица загинаа, а 10 се ранети во рускиот напад на Харков, на североисток...

Гутереш: 7 октомври е ден на болка за Израел и светот

Гутереш: 7 октомври е ден на болка за Израел и светот

Њујорк, 7 април 2024 (МИА) - Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш го нарече 7 октом...

Image