• понеделник, 25 септември 2023
Тикер
Советот за конкурентност на ЕУ утврди став за правилата за емисии на гасови од возилата и за заштита на дизајните  

Советот за конкурентност на ЕУ утврди став за правилата за емисии на гасови од возилата и за заштита на дизајните  

Брисел, 25 септември 2023 (МИА) – Совет за конкурентност на ЕУ денеска ги усогласи своите позиции за...

Владата утре ќе носи одлука за намалување на цените на пијалоците, во тек анализата на хигиенските производи

Владата утре ќе носи одлука за намалување на цените на пијалоците, во тек анализата на хигиенските производи

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Владата утре треба да донесе одлука за намалување на цените на пиј...

Трговската размена со Полска е исклучително ниска, во 2027-ма се очекува раст на извозот до 150 милиони долари

Трговската размена со Полска е исклучително ниска, во 2027-ма се очекува раст на извозот до 150 милиони долари

Скопје, 25 август 2023 (МИА) - Исклучително ниска е трговската размена на земјава со Полска. Засега...

За денар и пол поевтинуваат нафтените деривати

За денар и пол поевтинуваат нафтените деривати

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Од полноќ поевтинуваат за денар ипол Еуросупер БС-95, Еуросупер БС...

МЗШВ: Од 2017 година до денес 838 млади земјоделци добиле финансиска поддршка за мерката - Млад земјоделец

МЗШВ: Од 2017 година до денес 838 млади земјоделци добиле финансиска поддршка за мерката - Млад земјоделец

 Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Младите земјоделци се во фокусот на сите мерки, програми и п...

Стопанската комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен

Стопанската комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Стопанска комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлеч...

Пешев: Маркетите немаа доволно време да се „престројат“, затворањето треба да биде последната мерка што ќе ја применат институциите

Пешев: Маркетите немаа доволно време да се „престројат“, затворањето треба да биде последната мерка што ќе ја применат институциите

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) -  Мерката е престрога, драконска, непотребна, предизвикува ште...

Кина го намали увозот на морска храна од Јапонија по испуштањето на вода од Фукушима

Кина го намали увозот на морска храна од Јапонија по испуштањето на вода од Фукушима

Пекинг, 25 септември 2023 (МИА) – Кина нагло го намали увозот на морска храна од Јапонија, откако То...

Битиќи во Чикаго ги претстави можностите за инвестирање во Северна Македонија

Битиќи во Чикаго ги претстави можностите за инвестирање во Северна Македонија

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Вицепремиерот за економски прашања, к...

Битиќи во Вашингтон на средби со директори на ММФ, Светска банка и високи претставници на Департментот за финансии

Битиќи во Вашингтон на средби со директори на ММФ, Светска банка и високи претставници на Департментот за финансии

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Заменик-претседателот на Владата, зад...

Годишен раст на приходот од висока технологија во ЕУ од над 10 отсто

Годишен раст на приходот од висока технологија во ЕУ од над 10 отсто

Брисел, 25 септември 2023 (МИА) – Приходите од продажба на високотехнолошки производи во ЕУ во 2022...

Заседание на Совет за конкурентност на ЕУ 

Заседание на Совет за конкурентност на ЕУ 

Брисел, 25 септември 2023 (МИА) – Во Брисел денеска ќе се одржи заседание на Совет за конкурентност...

Анализа за соработката меѓу земјите на Западен Балкан во областа на даночните и царинските системи

Анализа за соработката меѓу земјите на Западен Балкан во областа на даночните и царинските системи

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Здружението за истражување и анализи...

Премиерот Ковачевски ќе ја посети компанијата „Алма М“

Премиерот Ковачевски ќе ја посети компанијата „Алма М“

Скопје, 25 септември 2023 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар...

Стопанска комора на Северна Македонија: Капитални инвестиции наместо нови административни вработувања

Стопанска комора на Северна Македонија: Капитални инвестиции наместо нови административни вработувања

24 септември 2023  Стопанска...

Image

Остани поврзан