• сабота, 13 април 2024

Златко Шумковски

Последно најавување: Friday, 15 March 2024, 06:15 pm

Мајк Пенс нема да го поддржи Трамп за кандидат за претседател на САД

Мајк Пенс нема да го поддржи Трамп за кандидат за претседател на САД

Вашингтон, 15 март 2024 (МИА)  -   Поранешниот американски потпретседател Мајк Пенс изјави денеска д...

Пленковиќ: Со кандидатурата на Милановиќ паднаа маските

Пленковиќ: Со кандидатурата на Милановиќ паднаа маските

 Загреб, 15 март 2024 (МИА)  -  Премиерот и претседател на Хрватската демократска заедница (ХДЗ...

Генералниот секретар на НАТО од 17 до 19 март ќе ги посети Азербејџан, Грузија и Ерменија

Генералниот секретар на НАТО од 17 до 19 март ќе ги посети Азербејџан, Грузија и Ерменија

Брисел, 15 март 2024 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг од 17 до 19 март ќе биде на региона...

Обвинителот Вејд во случајот против Трамп поднесе оставка

Обвинителот Вејд во случајот против Трамп поднесе оставка

Њујорк, 15 март 2024 (МИА) - Главниот обвинител во случајот против поранешниот американски претседател Доналд...

Прв ден од изборите во Русија: Кибер напади, истурање боја и молотови коктели

Прв ден од изборите во Русија: Кибер напади, истурање боја и молотови коктели

 Москва, 15 март 2024 (МИА) - Западните земји станаа невидено активни по претседателските избори во Русиј...

Министерот за одбрана на Литванија поднесе оставка

Министерот за одбрана на Литванија поднесе оставка

Вилнус, 145 март 2024 (МИА) - Литванскиот министер за одбрана Арвидас Анусаускас ја поднесе оставката до преми...

Блумберг: Компанија на зетот на Трамп ќе гради луксузен комплекс на местото на Генералштабот во Белград

Блумберг: Компанија на зетот на Трамп ќе гради луксузен комплекс на местото на Генералштабот во Белг...

Белград, 15 март 2024 (МИА) - Компанијата на Џаред Кушнер, зет на поранешниот американски претседател Доналд Т...

Австрија планира целосно да престане да купува руски гас до 2027 година

Австрија планира целосно да престане да купува руски гас до 2027 година

Виена, 15 март 2024 (МИА) -  Австриската влада си постави за цел целосно да го суспендира купувањето на р...

Блинкен: Дијалогот е единствениот одржлив механизам за подобрување на односите меѓу Белград и Приштина

Блинкен: Дијалогот е единствениот одржлив механизам за подобрување на односите меѓу Белград и Пришти...

Виена, 15 март 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека дијалогот со пос...

ЕУ ќе ги ублажи строгите климатски правила за да ги смири протестите на земјоделците

ЕУ ќе ги ублажи строгите климатски правила за да ги смири протестите на земјоделците

Брисел, 14 март 2024 (МИА) - Европската комисија  ќе предложи измени во програмата Заедничка земјоделска...

Макрон предупредува против „ограничувањата“ за поддршка на Украина

Макрон предупредува против „ограничувањата“ за поддршка на Украина

Париз, 14 март 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон предупреди денеска дека ограничувањето на п...

Хил: Во Србија не преовладува проруското размислување, државата донесе одлука да биде во ЕУ

Хил: Во Србија не преовладува проруското размислување, државата донесе одлука да биде во ЕУ

Белград, 14 март 2024 (МИА) - Американскиот амбасадор во Белград, Кристофер Хил денеска изјави дека не мисли д...

Image