• понеделник, 04 март 2024
За два месеца од визната либерализација, 116 илјади Косовци поднеле барање за пасош

За два месеца од визната либерализација, 116 илјади Косовци поднеле барање за пасош

Приштина, 3 март 2024 (МИА) – Извршниот директор на Агенцијата за граѓанска регистрација на Косово (...

Рама со амбиции за четврти мандат, сака историска победа во 2025 година

Рама со амбиции за четврти мандат, сака историска победа во 2025 година

Тирана, 3 март 2024 (МИА) - Лидерот на Социјалистичката партија и актуелен албански премиер, Еди Рам...

Српска опозиција: По 10 години СНС и Вучиќ не може да формираат власт во Белград

Српска опозиција: По 10 години СНС и Вучиќ не може да формираат власт во Белград

Белград, 3 март 2024 (МИА)-По неуспехот на конституирањето на Собранието на град Белград со што се с...

Градското собрание не е конституирано, во Белград ќе има нови избори

Градското собрание не е конституирано, во Белград ќе има нови избори

Белград, 3 март 2024 (МИА)-Собранието на град Белград денеска не беше конституирано, откако претседа...

Амбасадорот на Украина во Тирана потврди дека украински војници се обучувале во Албанија

Амбасадорот на Украина во Тирана потврди дека украински војници се обучувале во Албанија

Тирана, 3 март 2024 (МИА) – Амбасадорот на Украина во Албанија, Володимир Шкуров, потврдил дека украинските војници б...

Курти: Косово е под закана на оние кои се богатат со војна и оружје

Курти: Косово е под закана на оние кои се богатат со војна и оружје

Приштина, 2 март 2024 (МИА) – Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата земја и натаму е з...

Сарацин за ABC News: Патот на Курти во дијалогот не е добар за долгорочниот интерес на Косово

Сарацин за ABC News: Патот на Курти во дијалогот не е добар за долгорочниот интерес на Косово

Тирана, 2 март 2024 (МИА) – Специјалниот германски пратеник за Западен Балкан, Мануел Сарацин, за ал...

Ердоган: Зачувувањето на мирот и стабилноста на БиХ е важно за Турција

Ердоган: Зачувувањето на мирот и стабилноста на БиХ е важно за Турција

Анталија, 2 март 2024 (МИА) – Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, денеска се сретна членови...

Средба Вучиќ-Орбан: Тешките времиња се полесни кога ќе ги споделите со искрените пријатели

Средба Вучиќ-Орбан: Тешките времиња се полесни кога ќе ги споделите со искрените пријатели

Белград, 2 март 2024 (МИА) – Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска го прими премиерот н...

„Коха“: Русија распиша потерница за тројца косовски полицајци

„Коха“: Русија распиша потерница за тројца косовски полицајци

Приштина, 2 март 2024 (МИА) – Косовскиот портал на албански јазик „Коха“ (koha.net) објави денеска д...

Хасани на Форум во Анталија: ЕУ не може да избегнува тешки решенија ако сака да биде вистински глобален актер

Хасани на Форум во Анталија: ЕУ не може да избегнува тешки решенија ако сака да биде вистински глобален актер

Тирана, 2 март 2024 (МИА) – За албанскиот министер за Европа и надворешни работи, Игли Хасани, Европ...

Реизбран првиот човек на албанската муслиманска заедница, пред седиштето протест со обвинувања дека се „ѓуленисти“

Реизбран првиот човек на албанската муслиманска заедница, пред седиштето протест со обвинувања дека се „ѓуленисти“

Тирана, 2 март 2024 (МИА) – За поглавар на Албанската муслиманска заедница (МВЗ) на денешната седниц...

Членови на Претседателството на БиХ на средба со Ердоган во Анталија

Членови на Претседателството на БиХ на средба со Ердоган во Анталија

Бања Лука, 2 март 2024 (МИА) – Членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина и турскиот претседател Реџеп Таи...

СНС бара одржување на нови избори за градот Белград

СНС бара одржување на нови избори за градот Белград

Белград, 2 март 2024 (МИА) - Претседателството на владеачката Српска напредна странка (СНС) на денеш...

На локалните избори во Србија опозициската коалиција „Србија против насилство“ ќе настапи во истиот формат

На локалните избори во Србија опозициската коалиција „Србија против насилство“ ќе настапи во истиот формат

Белград, 2 март 2024 (МИА) - Мирослав Алексиќ, претседател на Народното движење на Србија (НПС) и ко...

Image

Остани поврзан