• четврток, 18 април 2024

Сања Костовска

Последно најавување: Thursday, 18 April 2024, 03:08 pm

Буркина Фасо протера тројца француски дипломати поради „субверзивна активност“

Буркина Фасо протера тројца француски дипломати поради „субверзивна активност“

Уагадугу, 18 април 2024 (МИА) - Воената влада на Буркина Фасо протера тројца француски дипломати под обвинение...

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го нарушуваат уставниот поредок на БиХ

ЕУ бара од Република Српска да ги запре нацрт-законите кои го нарушуваат уставниот поредок на БиХ

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Европската Унија го повика раководството на Република Српска да ги запре иниција...

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Борел: Земјите-членки на ЕУ треба да ги испратат своите противракетни системи во Украина

Рим, 18 април 2024 (МИА) - Земјите-членки на Европската Унија треба да ги испратат своите противракетни систем...

Приватна средба на полскиот претседател со Трамп

Приватна средба на полскиот претседател со Трамп

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Полскиот претседател Анджеј Дуда соопшти дека за време на неговата посета на...

Германскиот вицеканцелар пристигна во Киев придружуван од деловна делегација

Германскиот вицеканцелар пристигна во Киев придружуван од деловна делегација

Киев, 18 април 2024 (МИА) - Германскиот вицеканцелар Роберт Хабек пристигна денеска во Киев во посета фокусира...

Следната фаза од случајот за екстрадиција на Џулијан Асанж во САД ќе започне во мај

Следната фаза од случајот за екстрадиција на Џулијан Асанж во САД ќе започне во мај

Лондон, 18 април 2024 (МИА) - Следната фаза од судењето на Џулијан Асанж ќе започне во мај, откако

Во Брисел продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина за употребата на динарот во Косово

Во Брисел продолжува дијалогот меѓу Белград и Приштина за употребата на динарот во Косово

Брисел, 18 април 2024 (МИА) - Во Брисел денеска ќе продолжат разговорите во рамки на дијалогот меѓу Белград и...

САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

САД ги вратија нафтените ограничувања за Венецуела

Вашингтон, 18 април 2024 (МИА) - Американската влада соопшти дека нема да ја обнови лиценцата за нафта на Вене...

Избори во Хрватска: По преброени 98 отсто од гласовите - ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

Избори во Хрватска: По преброени 98 отсто од гласовите - ХДЗ има 60, а СДП 42 пратенички мандати

Загреб, 18 април 2024 (МИА) - Хрватската демократска заедница (ХДЗ) освои 60, а Социјалдемократската партија (...

Во рускиот напад на Чернигов загинаа 11 лица, во Русија соборени неколку украински дронови

Во рускиот напад на Чернигов загинаа 11 лица, во Русија соборени неколку украински дронови

Киев, 17 април 2024 (МИА) - Најмалку 11 лица загинаа, а 22 се ранети во денешната експлозија на три руски раке...

Подгорица: Полициски претрес во Агенцијата за спречување корупција

Подгорица: Полициски претрес во Агенцијата за спречување корупција

Подгорица, 17 април 2024 (МИА) - Припадници на црногорското Специјално полициско одделение (СПО) по налог на С...

Image