• сабота, 09 декември 2023
По утврдувањето дека има „тешка деменција“, Рон Џереми излегува од затвор

По утврдувањето дека има „тешка деменција“, Рон Џереми излегува од затвор

Лос Анџелес, 1 декември 2023 (МИА) - Поранешната ѕвезда од филмовите за возрасни и обвинет за повеќе...

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Жителка на Уганда родила близнаци на 70 години

Кампала, 1 декември 2023 (МИА) - Државјанка на Уганда, која има 70 години, родила близнаци, по вешта...

Антробот - микроробот направен од обична човечка клетка

Антробот - микроробот направен од обична човечка клетка

Бостон, 1 декември 2023 (МИА) - Научници од Универзитетот Тафтс и Институтот „Вис“ при Универзитетот...

„Мета“ ќе го лансира „Тредс“ во ЕУ месецов

„Мета“ ќе го лансира „Тредс“ во ЕУ месецов

Лос Анџелес, 1 декември 2023 (МИА) - Компанијата „Мета“ на Марк Цукерберг, којашто го поседува и „Фе...

Џенифер Лопез со нов албум и нов филм

Џенифер Лопез со нов албум и нов филм

Лос Анџелес, 30 ноември 2023 (МИА) - По речиси 10 години, латино-поп ѕвездата Џенифер Лопез издава н...

Угина Мали - „најтажната слоница на светот“

Угина Мали - „најтажната слоница на светот“

Манила, 30 ноември 2023 (МИА) - Слоницата Мали која активистите за природата ја нарекоа „најтаж...

Со над 15.000 монети маж на Кипар отишол да плати судска казна од 500 евра

Со над 15.000 монети маж на Кипар отишол да плати судска казна од 500 евра

Атина, 30 ноември 2023 (МИА) – Со куфер полн со 15.500 монети од по еден, два, пет и десет центи, мл...

„Нејчр токс“: Фотографија од природата за 2023 година

„Нејчр токс“: Фотографија од природата за 2023 година

Лос Анџелес, 30 ноември 2023 (МИА) - „Нејчр токс“ (Nature Talks) ги објави победниците на н...

Велика Британија: Едно од пет деца има потреба од психолог и поддршка

Велика Британија: Едно од пет деца има потреба од психолог и поддршка

Лондон, 30 ноември 2023 (МИА) - На околу шест деца во секоја училница во Велика Британија им е потре...

Потопен древен град - туристичка атракција во источна Кина

Потопен древен град - туристичка атракција во источна Кина

Пекинг, 29 ноември 2023 (МИА) - На длабочина од 40 метри, дното на езерото Ќијандао во Кина сведочи...

Напивки благотворни против анемија

Напивки благотворни против анемија

Лос Анџелес, 29 ноември 2023 (МИА) - Најчеста причина за анемија (слабокрвност) е недостигот од желе...

Холандски превод на книга за британското кралско семејство, го посочува кралот Чарлс Трети, како човек кој наводно ја коментирал темната боја на кожата на својот внук

Холандски превод на книга за британското кралско семејство, го посочува кралот Чарлс Трети, како човек кој наводно ја коментирал темната боја на кожат...

Амстердам, 29 ноември 2023 (МИА) - Контроверзната нова книга на Омид Скоби - „Крај на играта“ (...

Поранешната финска премиерка објави слики од себе во бикини

Поранешната финска премиерка објави слики од себе во бикини

Хелсинки, 29 ноември 2023 (МИА) - Поранешната финска премиерка Сана Марин предизвика лавина реакции...

Канадската актерка со грчко потекло Вардалос бара од Британскиот музеј да ги врати скулптурите од Партенон

Канадската актерка со грчко потекло Вардалос бара од Британскиот музеј да ги врати скулптурите од Партенон

Атина, 28 ноември 2023 (МИА) – Канадската актерка со грчко потекло Ниа Вардалос, позната од филмот „...

„Гугл“ почнува со бришење неактивни мејл-адреси и профили

„Гугл“ почнува со бришење неактивни мејл-адреси и профили

Лос Анџелес, 28 ноември 2023 (МИА) - „Гугл“ во декември ќе почне со бришење милиони профили на услуг...

Image

Остани поврзан