• петок, 24 мај 2024
Тикер
Зошто Договорот од Преспа е важен?

Зошто Договорот од Преспа е важен?

21 мај 2024 (Никос Коѕијас, поранешен министер за надворешни работи на Грција и...

Иницијативата „14 века Бугарија во Европа“ е можност да се зборува за придонесот на Бугарија во Европа, изјави генералниот директор на БТА, Кирил Валчев

Иницијативата „14 века Бугарија во Европа“ е можност да се зборува за придонесот на Бугарија во Европа, изјави генералниот директор на БТА, Кирил Валч...

Софија, 20 мај 2024 (МИА/БТА) - Бугарската национална телевизија (БНТ), Бугарското национално радио...

Кој беше Ебрахим Раиси

Кој беше Ебрахим Раиси

20 мај 2024  Политика   Ебрахим Раиси загина во х...

„Валкира“ на софиската опера и балет ја крена на нозе полната сала на Националната опера и балет во Скопје

„Валкира“ на софиската опера и балет ја крена на нозе полната сала на Националната опера и балет во Скопје

19 мај 2024 „Валкира“ на софиската опера и балет ја крена на нозе полната сала на Национална...

Атентат врз премиерот: Словачка веќе беше отруена земја

Атентат врз премиерот: Словачка веќе беше отруена земја

19 мај 2024 Дојче Веле Прострелни рани од огнено оружје, повеќечасо...

Медицинскиот универзитет во Плевен го одбележува дипломирањето на Класата на странски лекари 2024 година

Медицинскиот универзитет во Плевен го одбележува дипломирањето на Класата на странски лекари 2024 година

Плевен, 17 мај 2024 (МИА) - Со свечена промоција Медицинскиот универзитет во Плевен денеска го слави...

Студија: Глобалниот животен век ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година

Студија: Глобалниот животен век ќе се зголеми за речиси 5 години до 2050 година

DPA/PA Media  Очекуваниот животен век ширум светот се очекува да се зголеми за...

Софиската опера ќе настапи со „Валкира“ на Мајските оперски вечери во Скопје

Софиската опера ќе настапи со „Валкира“ на Мајските оперски вечери во Скопје

Софија, 16 мај 2024 - Софиската опера ќе се претстави со „Валкира“ на Мајските оперски вечери во Ско...

РС против единствен број за итни повици, БиХ останува без милијарда евра

РС против единствен број за итни повици, БиХ останува без милијарда евра

ХРТ/Хина Босна и Херцеговина треба да добие најмалку милијарда евра за развојни прое...

Сукалински: Расте интересот за Европскиот одбранбен фонд

Сукалински: Расте интересот за Европскиот одбранбен фонд

Софија, 15 мај 2024 - Се повеќе расте интересот за Европскиот одбранбен фонд и можностите што ги нуд...

Работата е во тек со фудбалската лига на Саудиска Арабија вредна милијарди долари

Работата е во тек со фудбалската лига на Саудиска Арабија вредна милијарди долари

  RFI/AFPСекој што очекуваше непосредни резултати од невиденото расфрлање на фу...

Банките во Бугарија ќе бидат подготвени за влез во еврозоната од 1 јануари 2025 година, изјави претседателот на Здружението на банки, Димитрова

Банките во Бугарија ќе бидат подготвени за влез во еврозоната од 1 јануари 2025 година, изјави претседателот на Здружението на банки, Димитрова

Софија, 14 мај 2024 (БТА) - Банките во Бугарија се можеби најподготвениот дел од нашето општество за...

Олена Зеленска - Најсилното дипломатско оружје на Киев

Олена Зеленска - Најсилното дипломатско оружје на Киев

14 мај 2024 година Нова.рс   Првата дама на Украина, О...

Дваесет и две плажи и пристаниште за јахти во Бугарија годинава добиваат „Сино знаме“

Дваесет и две плажи и пристаниште за јахти во Бугарија годинава добиваат „Сино знаме“

Софија, 13 мај 2024 (БТА) - Дваесет и две плажи и пристаништето за јахти „Марина Диневи“ годинава ќе...

Мировниот самит за Украина ја турка неутрална Швајцарија во западната прегратка

Мировниот самит за Украина ја турка неутрална Швајцарија во западната прегратка

13 мај 2024 Yahoo News UK/Reuters Претстојниот мировен самит во...

Image

Остани поврзан