• вторник, 05 март 2024

Јасмина Тасевска

Последно најавување: Monday, 04 March 2024, 06:00 pm

Литванија ќе помогне во финансирањето на чешкиот план за зајакнување на испораката на муниција за Украина

Литванија ќе помогне во финансирањето на чешкиот план за зајакнување на испораката на муниција за Ук...

Вилнус, 4 март 2024 (МИА) – Литванија ќе влезе во чешката иницијатива за набавка на артилериска муниција за Ук...

Земјотрес во Турција

Земјотрес во Турција

Анкара, 4 март 2024 (МИА) – Турската агенција за управување со вонредни состојби (АФАД) соопшти дека земјотрес...

САД ги продолжија санкциите против Русија за една година поради војната во Украина

САД ги продолжија санкциите против Русија за една година поради војната во Украина

Вашингтон, 4 март 2024 (МИА) – Американскиот претседател Џозеф Бајден продолжи за една година одредени санкции...

Стејт департмент: САД внимателно го следат развојот на ситуацијата на Хаити

Стејт департмент: САД внимателно го следат развојот на ситуацијата на Хаити

Вашингтон, 4 март 2024 (МИА) – САД внимателно го следат развојот на ситуацијата на Хаити по ескалацијата на на...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

5 Март 2024 Стразбур – Годишен извештај на Платформата на Советот на Европа за унапре...

Бербок пристигна во официјална посета на БиХ

Бербок пристигна во официјална посета на БиХ

Бања Лука, 4 март 2024 (МИА) – Министерката за надворешни работи на Германија, Аналена Бербок вечерва пристигн...

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Тел Авив, 4 март 2024 (МИА) – Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) денеска го обвини Израел за прив...

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Брисел, 4 март 2024 (МИА) – Белгиската полиција уапси четири лица осомничени дека планирале да нападнат концер...

Бербок: Владата на Црна Гора е посветена на реформите кои ќе ја донесат во ЕУ

Бербок: Владата на Црна Гора е посветена на реформите кои ќе ја донесат во ЕУ

Подгорица, 4 март 2024 (МИА) – Владата на Црна Гора јасно покажа дека е посветена да работи на реформите што ќ...

Кејт Мидлтон забележана во јавност првпат откако направи пауза од своите обврски

Кејт Мидлтон забележана во јавност првпат откако направи пауза од своите обврски

Лондон, 4 март 2024 (МИА) – Фотографи ја снимија принцезата од Велс Кејт Мидлтон за првпат откако беше хоспита...

Заложничка криза во Германија: Жена упаднала во клиника, запалила факел и се заканувала

Заложничка криза во Германија: Жена упаднала во клиника, запалила факел и се заканувала

Ахен, 4 март 2024 (МИА) – Голема полициска и противпожарна акција е во тек во болницата Лујзен во Ахен, Герман...

Џек Тешеира се согласи на 16-годишна затворска казна поради објавување информации од Пентагон

Џек Тешеира се согласи на 16-годишна затворска казна поради објавување информации од Пентагон

Вашингтон, 4 март 2024 (МИА) – Џек Тешеира, 22-годишникот обвинет за објавување доверливи документи на америка...

Image