• вторник, 05 март 2024

Рената Пепељугоска

Последно најавување: Monday, 04 March 2024, 01:24 pm

Во школки од Хрватска откриен норовирус, реагираше Европскиот систем за брзо предупредување

Во школки од Хрватска откриен норовирус, реагираше Европскиот систем за брзо предупредување

Загреб, 4 март 2024 (МИА) - Контролата на италијанскиот пазар покажа дека во производ од Хрватска е пронајден...

САД ги повикаа своите државјани итно да го напуштат Хаити заради ескалацијата на насилството

САД ги повикаа своите државјани итно да го напуштат Хаити заради ескалацијата на насилството

Порт-О-Пренс, 4 март 2024 (МИА) - САД денеска ги повикаа своите граѓани да го напуштат Хаити „што е можно поск...

Лапид: Владата на Нетанјаху е сон на непријателите на земјата

Лапид: Владата на Нетанјаху е сон на непријателите на земјата

Ерусалим, 4 март 2024 (МИА) - Лидерот на израелската опозиција Јаир Лапид денеска и покрај тврдењето на премие...

Истражување: Британските лабуристи со двојно поголема популарност од конзервативците

Истражување: Британските лабуристи со двојно поголема популарност од конзервативците

Лондон, 4 март 2024 (МИА) - Поддршката за британската владејачка Конзервативна партија падна на најниско ниво...

Повеќе од 40 земји побараа меѓународна истрага за смртта на Навални

Повеќе од 40 земји побараа меѓународна истрага за смртта на Навални

Mосква, 4 март 2024 (МИА) - Русија мора да дозволи „независна и транспарентна меѓународна истрага за неговата...

Хохштајн: Примирјето во Газа нема нужно да влијае на судирите долж границата со Либан

Хохштајн: Примирјето во Газа нема нужно да влијае на судирите долж границата со Либан

Бејрут, 4 март 2024 (МИА) - Американскиот специјален пратеник за Блискиот Исток Амос Хохштајн изјави денеска в...

Песков: Германија очигледно подготвува напад врз Русија

Песков: Германија очигледно подготвува напад врз Русија

Москва, 4 март 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков денеска изјави дека според неодамна објавена...

Иран ја потврди историски најниската излезност од 41 отсто на изборите на 1 март

Иран ја потврди историски најниската излезност од 41 отсто на изборите на 1 март

Техеран, 4 март 2024 (МИА) - Иранскиот министер за внатрешни работи Ахмад Вахиди денеска потврди дека историск...

Гроси бара средба со Путин за украинската нуклеарна централа во Запорожје

Гроси бара средба со Путин за украинската нуклеарна централа во Запорожје

Виена, 4 март 2024 (МИА) - Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси планира ут...

Индија гради поморска база во близина на Малдиви во екот на тензии меѓу двете земји

Индија гради поморска база во близина на Малдиви во екот на тензии меѓу двете земји

Њу Делхи, 4 март 2024 (МИА) - Индиската војска денеска соопшти дека планира да изгради нова поморска база југо...

Шефицата на шведскиот Пензиски фонд поднесе оставка седум дена по преземањето на функцијата

Шефицата на шведскиот Пензиски фонд поднесе оставка седум дена по преземањето на функцијата

Стокхолм, 4 март 2024 (МИА) - Претседателката на Шведскиот пензиски фонд Алекта Карина Акерстром поднесе остав...

Повеќето Американци се сомневаат во менталните способности на Бајден

Повеќето Американци се сомневаат во менталните способности на Бајден

Вашингтон, 4 март 2024 (МИА) - Анкетата во САД покажа дека се поголем број возрасни Американци се сомневаат де...

Image