• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

20 април 2024 Скопје - Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи...

Силјановска-Давкова: Најважната битка која мора да почне на 24 април е борбата против корупцијата и криминалот

Силјановска-Давкова: Најважната битка која мора да почне на 24 април е борбата против корупцијата и криминалот

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Кандидатката за претседател од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ Го...

Ирска пет месеци без фудбалски селектор, Федерацијата им се извини на навивачите

Ирска пет месеци без фудбалски селектор, Федерацијата им се извини на навивачите

  Даблин, 19 април 2024 (МИА) – Фудбалската федерација на Република Ирска (ФАИ) денеска...

Мицкоски: Промените се можни, да се избориме против хаосот што владее

Мицкоски: Промените се можни, да се избориме против хаосот што владее

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Живееме во тешки времиња. Државата е во хаос, институциите се парализи...

Лукаревска: За државата е важно кој ќе ја води во следниот период

Лукаревска: За државата е важно кој ќе ја води во следниот период

Штип,19 април 2024 (МИА) – Пред нас се исклучително важни избори, претседателски и парламентарни, мо...

Ковачевски: Избор меѓу надеж, посветена работа и чесност наспроти кукавичлук, лажен патриотизам и дигање раменици

Ковачевски: Избор меѓу надеж, посветена работа и чесност наспроти кукавичлук, лажен патриотизам и дигање раменици

Охрид, 19 април 2024 (МИА) – Нашиот главен фокус останува членството во Европската Унија. ЕУ е единс...

Даштевски: ДИК е подготвена да спроведе фер, демократски и кредибилни избори, првичните резултати се очекуваат до полноќ

Даштевски: ДИК е подготвена да спроведе фер, демократски и кредибилни избори, првичните резултати се очекуваат до полноќ

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Претседателот на Државната изборна комисија Александар Даштевски вели...

Димитриевски од Велес: Ние од ЗНАМ кажавме дека нема коалиција додека не се потпишат и дефинираат црвените линии за Македонија

Димитриевски од Велес: Ние од ЗНАМ кажавме дека нема коалиција додека не се потпишат и дефинираат црвените линии за Македонија

Скопје, 19 април 2022  Претседателскиот кандидат Максим Димитриевски од  Движењето...

Поделеност во коалицијата „Србија против насилство“- пет членки гласаа за учество на изборите во Белград, четири беа против

Поделеност во коалицијата „Србија против насилство“- пет членки гласаа за учество на изборите во Белград, четири беа против

Белград, 19 април 2024 (МИА) - Пет партии од коалицијата „Србија против насилство“ вечерва гласаа за...

Ѓурѓај имал средба со претставници на македонската Амбасада во Тирана

Ѓурѓај имал средба со претставници на македонската Амбасада во Тирана

Дебар, 19 април 2024 (МИА) - Претседателот на Македонското друштво „Илинден“ - Тирана, Никола Ѓурѓај...

Алиев и Пашинјан постигнаа историски договор за враќање на четири ерменски села во Азербејџан

Алиев и Пашинјан постигнаа историски договор за враќање на четири ерменски села во Азербејџан

Ереван/Баку, 19 април 2024 (МИА) - Ерменија се согласи да врати неколку села на Азербејџан, што дене...

Пендаровски: Немаме потреба од нов Устав и нови договори, туку да ги завршиме обврските и да станеме членка на ЕУ

Пендаровски: Немаме потреба од нов Устав и нови договори, туку да ги завршиме обврските и да станеме членка на ЕУ

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Северна Македонија ја позициониравме во НАТО и тоа е најголем успех по...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

20 април 2024   Венеција - Почнува Меѓународната изложба на со...

Шолц: Војната во Украина може да трае уште неколку години

Шолц: Војната во Украина може да трае уште неколку години

Берлин, 19 април 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц смета дека војната во Украина може да с...

Ковачевски од Струга: На Македонија и е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, а не за мораториум

Ковачевски од Струга: На Македонија и е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, а не за мораториум

Струга, 19 април 2024 (МИА) - На Македонија ѝ е потребно национално единство за интеграција во ЕУ, н...

Image

Остани поврзан