• недела, 14 јули 2024
Градоначалникот на Рим најави илјада нови такси возила на улиците на градот

Градоначалникот на Рим најави илјада нови такси возила на улиците на градот

Рим, 22 јуни 2024 (МИА) - По 18 години чекање, Рим конечно ќе добие илјада нови такси возила, изјави...

Со такси лани превезени  14 341 000 патници

Со такси лани превезени 14 341 000 патници

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Минатата година со такси превезени се 14 341 000 патници, од кои12 7...

МВР ќе предложи да не се плаќаат ниту административни такси за замена на возачките и собраќајните дозволи

МВР ќе предложи да не се плаќаат ниту административни такси за замена на возачките и собраќајните дозволи

Скопје, 16 февруари 2024 (МИА) - МВР информира дека при замената на возачките и сообраќајните дозвол...

Бугарија ги укинува таксите за транзит на руски гас низ нејзина територија (ДПЛ)

Бугарија ги укинува таксите за транзит на руски гас низ нејзина територија (ДПЛ)

Брисел, 12 декември 2023 (МИА) – Бугарската Влада се согласи да ја укине воведената такса за транзит...

ЕК: Бугарија сама решава како ќе ги користи приходите од таксите за транзит на рускиот гас 

ЕК: Бугарија сама решава како ќе ги користи приходите од таксите за транзит на рускиот гас 

Брисел, 1 ноември 2023 (МИА) - Бугарија има право сама да одлучи како ќе ги користи приходите што ќе...

„Хонда“ и „Џенерал моторс“ најавија такси-услуги без возач во Јапонија

„Хонда“ и „Џенерал моторс“ најавија такси-услуги без возач во Јапонија

Токио, 19 октомври 2023 (МИА) - Јапонската компанија „Хонда“ и „Џенерал моторс“ од САД денеска...

Постигнат договор за таксите на Европската агенција за лекови 

Постигнат договор за таксите на Европската агенција за лекови 

Брисел, 26 септември 2023 (МИА) - Советот на ЕУ и Европскиот парламент постигнаа договор за Регулати...

Измамени Германци туристи во Шпанија платиле 1.000 евра за такси

Измамени Германци туристи во Шпанија платиле 1.000 евра за такси

Мадрид, 7 август 2023 (МИА) - Семејство од Германија кое летувало на шпанскиот остров Гран Канарија,...

Во Штип намален бројот на такси компании

Во Штип намален бројот на такси компании

Штип, 16 јули 2023 (МИА) - Намален е бројот на такси компании во Штип и...

Општина Македонска Каменица со издавање лиценци ќе го решава проблемот со дивите такси превозници

Општина Македонска Каменица со издавање лиценци ќе го решава проблемот со дивите такси превозници

Македонска Каменица, 10 јули 2023 (МИА) - Со издавање лиценци на заинтересирани такси превозници во...

Мариновски: Околу 300 таксисти не можат да работат поради бирократски проблеми со жолтите таблички

Мариновски: Околу 300 таксисти не можат да работат поради бирократски проблеми со жолтите таблички

Скопје, 2 март 2023 (МИА) - Околу 200 такси возила и повеќе од 300 такси возачи во...

Такси-компаниите во Скопје ќе можат да ги изменат цените во три тарифи

Такси-компаниите во Скопје ќе можат да ги изменат цените во три тарифи

Скопје, 25 јули 2022 (МИА) - Советот на Град Скопје по денешната 15 седница ја усвои одлуката за измену...

Штипските такси превозници чекаат нови антикризни мерки, доколку нема од понеделник ќе побараат повисоки цени на такси услугите

Штипските такси превозници чекаат нови антикризни мерки, доколку нема од понеделник ќе побараат повисоки цени на такси услугите

Штип, 7 јуни 2022 (МИА) - Штипскит...

Штипските такси-компании од утре ја зголемуваат стартната цена за 10 денари

Штипските такси-компании од утре ја зголемуваат стартната цена за 10 денари

Штип, 10 март 2022 (МИА) - Такси превозот од утре во Штип ќе е п...

Од денеска зголемена цената на авто-такси превозот во Битола

Од денеска зголемена цената на авто-такси превозот во Битола

Битола, 31 јануари 2022 (МИА) - Советот на Општина Битола донесе одлука со која од денеска е утврдена н...

Image

Остани поврзан