• петок, 21 јуни 2024
Во Кавадарци спасени штркови чие гнездо падна при паѓање на бандера кај Тиквешко Езеро 

Во Кавадарци спасени штркови чие гнездо падна при паѓање на бандера кај Тиквешко Езеро 

Кавадарци, 4 јуни 2024 (МИА) - Спасени се штркови чие гнездо падна при паѓање на бандера кај Тиквешк...

ЦУК: На 112 изминатото деноноќие 1951 повик, меѓу кои и за спасување  жена падната покрај пат

ЦУК: На 112 изминатото деноноќие 1951 повик, меѓу кои и за спасување жена падната покрај пат

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) -  На Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за...

Спасување мачка во поплавите во Дубаи

Спасување мачка во поплавите во Дубаи

Дубаи, 18 април 2024 (МИА) - Полицијата во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, по силниот дожд што г...

Спасени лицата кои со моторно возило заглавиле на врвот на Галичица

Спасени лицата кои со моторно возило заглавиле на врвот на Галичица

Скопје, 18 јануари 2024 (МИА) - Спасени се лицата кои со моторно в...

ОН повикаа на спасување 185 мигранти од брод во Индискиот Океан

ОН повикаа на спасување 185 мигранти од брод во Индискиот Океан

Женева, 24 декември 2023 (МИА) - Обединетите нации повикаа на спасување на 185 луѓе, главно жени и д...

Спасувањето на Мегидиш ја покажува посветеноста за враќање на сите заложници, изјави израелскиот премиер

Спасувањето на Мегидиш ја покажува посветеноста за враќање на сите заложници, изјави израелскиот премиер

Тел Авив, 30 октомври 2023 (МИА) – Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека спасувањето на...

Во тек е акција за извлекување на штипскиот пожарникар на планината Серта, кој претходно беше исчезнат

Во тек е акција за извлекување на штипскиот пожарникар на планината Серта, кој претходно беше исчезнат

Штип, 8 октомври 2023 (МИА) - Пронајден е пожарникарот на ТППЕ- Штип кој исчезнал додека се гаси пож...

„Најосамениот лав на светот“ пуштен на слобода

„Најосамениот лав на светот“ пуштен на слобода

Јоханесбург, 6 септември 2023 (МИА) - Рубен, „најосамениот лав на светот“ кој беше затворен во зооло...

Во тек спасувачка акција на Галичица за холандскиот параглајдерист

Во тек спасувачка акција на Галичица за холандскиот параглајдерист

Скопје, 2 август 2023 (МИА) - Полициски службеници од Хеликоптерската единица за полициски намени, А...

ЕП бара поактивни спасувачки операции на море по водство на Фронтекс

ЕП бара поактивни спасувачки операции на море по водство на Фронтекс

Брисел, 14 јули 2023 (МИА) - Европскиот парламент на своето пленарно заседание во Стразбур усвои Рез...

Повеќе од 150 мигранти спасени од три чамци во близина на Канарски Острови

Повеќе од 150 мигранти спасени од три чамци во близина на Канарски Острови

Мадрид, 22 јуни 2023 (МИА) – Шпанските власти соопштија дека денеска спасиле повеќе од 150 мигранти...

Сијарто: Задача на меѓународната заедница треба да биде спасување животи

Сијарто: Задача на меѓународната заедница треба да биде спасување животи

Будимпешта, 20 јуни 2023 (МИА) - Примарната задача на меѓународната заедница требаше да биде спасува...

Како САД и светот за 72 часа избегнаа целосен крах на банкарскиот систем

Како САД и светот за 72 часа избегнаа целосен крах на банкарскиот систем

17 март 2023 година...

Спасени четворица косовски државјани кои заглавиле во снегот на Галичица

Спасени четворица косовски државјани кои заглавиле во снегот на Галичица

Скопје, 4 март 2023 (МИА) - Министерството за внатрешни работи попладнево соопшти дека се спасени че...

Турција: Над 25 илјади војници ангажирани во подрачјата погодени од земјотресите, смртниот биланс над 21 илјада

Турција: Над 25 илјади војници ангажирани во подрачјата погодени од земјотресите, смртниот биланс над 21 илјада

Анкара, 11 февруари 2023 (МИА) - Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар изјави д...

Image

Остани поврзан