• недела, 19 мај 2024

Пандорка Арсовска-Гацова

Последно најавување: Friday, 17 May 2024, 02:36 pm

Ердоган: Црноморската иницијатива за жито спречи глад во Африка

Ердоган: Црноморската иницијатива за жито спречи глад во Африка

Анкара, 17 мај 2024 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека без спроведување на цр...

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити циви...

Хаг, 17 мај 2024 (МИА) - Израел денеска ги отфрли обвинувањата за геноцид, тврдејќи пред највисокиот суд на ОН...

Светската програма за храна на ОН ја удвои помошта по отворањето на преминот кон северот на Газа

Светската програма за храна на ОН ја удвои помошта по отворањето на преминот кон северот на Газа

Њујорк, 17 мај 2024 (МИА) - Светската програма за храна на Обединетите нации денеска соопшти дека отворањето н...

Поплавен северот на Италија по обилните дождови

Поплавен северот на Италија по обилните дождови

Рим, 17 април 2024 (МИА) - Невремето и обилните дождови предизвикаа поплави во многу делови на северна Италија...

Медицинскиот универзитет во Плевен го одбележува дипломирањето на Класата на странски лекари 2024 година

Медицинскиот универзитет во Плевен го одбележува дипломирањето на Класата на странски лекари 2024 го...

Плевен, 17 мај 2024 (МИА) - Со свечена промоција Медицинскиот универзитет во Плевен денеска го слави дипломира...

Советот на Европа усвои меѓународен договор за вештачка интелигенција

Советот на Европа усвои меѓународен договор за вештачка интелигенција

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) - Советот на Европа денеска го усвои првиот правно обврзувачки меѓународен договор...

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина направила се...

Во израелските напади на југот на Либан загинаа две деца и борец на Хезболах

Во израелските напади на југот на Либан загинаа две деца и борец на Хезболах

 Бејрут, 17 мај 2024 (МИА) - Две сириски деца и еден борец на либанскиот исламистички Хезболах загинаа де...

Комитетот на министри на СЕ разгледува како да го продолжи процесот за прием на Косово

Комитетот на министри на СЕ разгледува како да го продолжи процесот за прием на Косово

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) - Комитетот на министри на Советот на Европа започна расправа за прашањето за прие...

Министерот за внатрешни работи на Украина ги обвини руските војници за воени злосторства во регионот Харков

Министерот за внатрешни работи на Украина ги обвини руските војници за воени злосторства во регионот...

Киев, 16 мај 2024 (МИА) - Украинскиот министер за внатрешни работи Игор Клименко денеска ги обвини руските вој...

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Ал-Хути: Ќе го гаѓаме секој брод што ќе се упати кон израелските пристаништа

Сана, 16 мај 2024 (МИА) - Водачот на јеменската бунтовничка група Хути, Абдулмалик ал-Хути, денеска изјави дек...

Курдскиот лидер Демирташ осуден во Турција на 20 години затвор

Курдскиот лидер Демирташ осуден во Турција на 20 години затвор

Анкара, 16 мај 2024 (МИА)  - Турскиот суд денеска го осуди курдскиот лидер Селахатин Демирташ на повеќе о...

Image