• петок, 21 јуни 2024
Јанџин, Кина, „Најтесниот град во светот“

Јанџин, Кина, „Најтесниот град во светот“

Јанџин, 15 април 2024 (МИА) - Градот Јанџин во покраината Јунан, јужна Кина, е единствен во светот п...

Планинската трка „Крали Марко Треилс“ 11. пат во Прилеп

Планинската трка „Крали Марко Треилс“ 11. пат во Прилеп

Скопје, 10 март 2024 (МИА) - Во Прилеп денеска ќе се одржи 11. трка во планинско трчање „Крали Марко...

Светскиот ден на планината ќе се одбележи на Плачковица

Светскиот ден на планината ќе се одбележи на Плачковица

Штип, 9 декември 2023 (МИА) - Федерацијата на планинарски спортови на М...

Забранетата, мистериозна планина Кајлаш

Забранетата, мистериозна планина Кајлаш

Ласа, 6 ноември 2023 (МИА) - Според хинду-верувањата, целиот свет потекнува од планината Кајлаш... Т...

Пожар на планината Серта

Пожар на планината Серта

Штип, 6 октомври 2023 (МИА) - Гори нискостеблеста шума на планината Серта во атарот на штипското сел...

Планинарски марш „По патот на виното

Планинарски марш „По патот на виното" во Дисанијата 

Неготино, 20 ноември 2022 (МИА) - Во рамки на активностите со кои се слави младото вино во ноември, ден...

Хобит-куќа за идеален одмор в планина

Хобит-куќа за идеален одмор в планина

Хан Пијесак, 8 јули 2022 (МИА)

Меморијален планинарски марш „Сашо Костадиноски“ утре на планината Гољак

Меморијален планинарски марш „Сашо Костадиноски“ утре на планината Гољак

Кичево, 24 јули 2021 (МИА) - 

Седуммнина обвинети во случајот „Планина“ признаа вина и се спогодија со Обвинителството

Седуммнина обвинети во случајот „Планина“ признаа вина и се спогодија со Обвинителството

Скопје, 16 јули 2021 (МИА) - По донесената наредба за спроведување истра...

Мапирани дивите депонии на планината Голак

Мапирани дивите депонии на планината Голак

Делчево, 12 април 2021 (МИА) - Млади активисти од Локалниот младински совет, потпомогнат...

Акција „Планина“: Нарко босовите на групите во Грчец и Гази Баба во бегство, ќе се водат два посебни предмети

Акција „Планина“: Нарко босовите на групите во Грчец и Гази Баба во бегство, ќе се водат два посебни предмети

Скопје, 26 март 2021 (МИА) - Во акцијата „Планина“, извршени се претреси на 35 локации во село Грчец и...

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Луис Хамилтон: Сега сум на планина, тренирам секој ден

Лондон, 19 јануари 2021 (МИА) - Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон зборуваше за неговиот тренинг за вре...

Нов монолит се појави во Калифорнија

Нов монолит се појави во Калифорнија

Лос Анџелес, 3 декември 2020 (МИА) - Нов мистериозен монолит се појави на врвот на планината Пејн во Ка...

Роби Вилијамс се самоизолирал на планина во Швајцарија

Роби Вилијамс се самоизолирал на планина во Швајцарија

Лондон, 4 септември 2020 (МИА) - Поп-пејачот Роби Вилијамс ја минува...

Почна уредувањето на нова планинска велосипедска патека на Водно

Почна уредувањето на нова планинска велосипедска патека на Водно

Скопје, 16 јули 2020 (МИА) - Како дел од проектот „Велосипедски парк Водно“, неодамна почна уредувањето...

Image

Остани поврзан