• недела, 14 јули 2024
Американската компанија „Вабтек“ нова странска инвестиција во земјава

Американската компанија „Вабтек“ нова странска инвестиција во земјава

Скопје, 8 јули 2024 (МИА) - Американската компанија „Вабтек“ е новата странска инвестиција која ќе в...

Мицкоски: Ќе бидеме дел од одбележувањето на 75 години од НАТО, ќе имаме средби со државници, со бизнисмени и со дијаспората, а ќе најавиме и нова инвестиција

Мицкоски: Ќе бидеме дел од одбележувањето на 75 години од НАТО, ќе имаме средби со државници, со бизнисмени и со дијаспората, а ќе најавиме и нова инв...

Скопје, 7 јули 2024 (МИА) - Претседателот на Владата Христијан Мицкоски денеска од Вашингтон во виде...

„Eпсотех“ во август почнува со реализација на инвестиција вредна 20 милиони евра

„Eпсотех“ во август почнува со реализација на инвестиција вредна 20 милиони евра

Скопје, 5 јули 2024 (МИА) - Најмалку 110 работни места претежно од инженерската струка, нови машини...

Калдерон: Ветерниот парк треба да се изгради за 24 месеци, првите бенефити се очекуваат во втората половина од 2027 година 

Калдерон: Ветерниот парк треба да се изгради за 24 месеци, првите бенефити се очекуваат во втората половина од 2027 година 

Скопје, 25 јуни 2024 (МИА) – Бенефитите од проектот на „Алказар Енерџи“ за развој на ветерен парк со...

Премиерот Мицкоски ќе се обрати на официјалното претставување на проектот за развој на парк на ветерници, вреден над 500 милиони долари (во живо)

Премиерот Мицкоски ќе се обрати на официјалното претставување на проектот за развој на парк на ветерници, вреден над 500 милиони долари (во живо)

Скопје, 25 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Владата Христијан Мицкоски, министерката за енергетика...

ЕИБ ќе инвестира уште шест милијарди евра во европскиот одбранбен сектор

ЕИБ ќе инвестира уште шест милијарди евра во европскиот одбранбен сектор

Луксембург, 24 јуни 2024 (МИА) - Европската инвестициска банка (ЕИБ) има намера да ги зголеми инвест...

Кинескиот град Гуангжу инвестира 1,29 милијарди евра во инфраструктура за летечки такси

Кинескиот град Гуангжу инвестира 1,29 милијарди евра во инфраструктура за летечки такси

Пекинг, 5 јуни 2024 (МИА) - До 2027 година кинескиот град Гуангжу ќе инвестира повеќе од 10 милијард...

Над 130 македонски компании на прва средба со Лидл за можна соработка

Над 130 македонски компании на прва средба со Лидл за можна соработка

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Над 130 компании од државава денеска биле запознаени со можностите за со...

Германија инвестира 25 милиони евра во отворање нови работни места за Палестинците

Германија инвестира 25 милиони евра во отворање нови работни места за Палестинците

Белград, 24 април 2024 (МИА) - Германија ќе инвестира 25 милиони евра во отворање нови работни места...

Германска комора: Не мора да си одите од државата за да работите по германски стандарди

Германска комора: Не мора да си одите од државата за да работите по германски стандарди

Скопје, 4 април 2024 (МИА) - Германската инвестиција „Маркарт" успешно ја гради својата приказна едн...

Се гради улица до училиштето во карбинското село Парналија

Се гради улица до училиштето во карбинското село Парналија

Карбинци, 27 март 2024 (МИА) - Почна изградбата на улицата кој води до подрачното училиште, а ќе се...

За модернизирање на универзитетските библиотеки во Бугарија ќе бидат инвестирани околу 5 милиони евра

За модернизирање на универзитетските библиотеки во Бугарија ќе бидат инвестирани околу 5 милиони евра

Софија, 20 март 2024 - Со нова национална програма на Министерството за образование и наука (МОН), 1...

Се уредуваат нови паркинг места во центарот на Штип

Се уредуваат нови паркинг места во центарот на Штип

Штип, 6 март 2024 (МИА) - Нови паркинг места се градат во централното градско подрачје. Градежната м...

Битиќи: Пратениците ќе одлучат за  инвестицискиот проект на „Митилинеос“

Битиќи: Пратениците ќе одлучат за инвестицискиот проект на „Митилинеос“

Скопје, 14 февруари 2024 (МИА) - Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека пратениц...

Подготвителни активности за градба на логистички и диструбутивен центар на Лидл во Куманово (во живо)

Подготвителни активности за градба на логистички и диструбутивен центар на Лидл во Куманово (во живо)

Куманово, 24 јануари 2024 (МИА) - Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот за економски прашања,...

Image

Остани поврзан