• недела, 04 јуни 2023

Сашко Панајотов

Последно најавување: Thursday, 01 June 2023, 09:04 am

Гевгелиската библиотека распиша конкурс за книжевни творби инспирирани од стихови на Ацо Шопов и Илија Карајанов

Гевгелиската библиотека распиша конкурс за книжевни творби инспирирани од стихови на Ацо Шопов и Или...

Гевгелија, 1 јуни 2023 (МИА) - По повод стогодишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов и 80-годишни...

Ковачевски - Зеленски: Северна Македонија e на вистинската страна на историјата и продолжува со поддршката за Украина

Ковачевски - Зеленски: Северна Македонија e на вистинската страна на историјата и продолжува со подд...

Скопје, 1 јуни 2023 (МИА) - Северна Македонија ја осуди бруталната воена агресија што Русија ја врши врз незав...

Планк: Софија и Скопје да ги приближат своите позициите во интерес на нивниот развој

Планк: Софија и Скопје да ги приближат своите позициите во интерес на нивниот развој

Софија, 1 јуни 2023 (МИА) - Историјата и минатото имаат големо влијание во односи...

Богоев: ЕУ или изолација, време е за финална победа за нашата иднина

Богоев: ЕУ или изолација, време е за финална победа за нашата иднина

Скопје, 30 мај 2023 (МИА) - Во рамки на карванот „Рамо до рамо до победа“ на средби со граѓаните во општина Ка...

Советничката на Петков, Весела Чернева под истрага за пренесување информации на македонски државјанин

Советничката на Петков, Весела Чернева под истрага за пренесување информации на македонски државјани...

Софија, 30 мај 2023 (МИА) - Бугарските власти водат предистражна постапка против советничката за надворешни ра...

Иницијативата за уставни измени на проверка во Министерството за правда, собраниската постапка се очекува да почне кон средината на јуни

Иницијативата за уставни измени на проверка во Министерството за правда, собраниската постапка се оч...

Скопје, 31 мај 2023 (МИА) - Предлог-иницијативата за промена на Уставот подготвена од Работната група за устав...

Маричиќ: ЕУ интеграцијата е пат кој одговорно и свесно го избраа македонските граѓани

Маричиќ: ЕУ интеграцијата е пат кој одговорно и свесно го избраа македонските граѓани

Скопје, 30 мај 2023 (МИА) - Европската интеграцијата е пат кој свесно и одговорно го бираме, бидејќи тоа е пот...

Левица пред Уставниот суд ќе го оспори внесувањето етничка припадност во изводите

Левица пред Уставниот суд ќе го оспори внесувањето етничка припадност во изводите

Скопје, 30 мај 2023 Откако пратениците на  Левица, со 1300 амандмани, ефективно го блокираа внесу...

Билјана Ангелова избрана за нов ректор на УКИМ

Билјана Ангелова избрана за нов ректор на УКИМ

Скопје, 30 мај 2023 (МИА) - Професорката на Економскиот институт при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Ско...

Променливо облачно со локален пороен дожд, грмежи и ветер попладне

Променливо облачно со локален пороен дожд, грмежи и ветер попладне

Скопје, 31 мај 2023 (МИА) - Времето денеска во претпладневните часови ќе биде променливо облачно, а од пладне...

Без вода дел од Тафталиџе и реонот кај Градскиот парк

Без вода дел од Тафталиџе и реонот кај Градскиот парк

Скопје, 31 мај 2023 (МИА) – Поради технички зафати и дефекти во водоводната мрежа денеска прекин во водоснабду...

Седница на Уставниот суд

Седница на Уставниот суд

Скопје, 31 мај 2023 (МИА) - Уставниот суд денеска ќе ја одржи 21. седница на чиј дневен ред се четири иницијат...

Image