• петок, 21 јуни 2024
Продолжуваат протестите кај Оревоец во Прилепско против ископот на конзорциумот „Бехтел и Енка“

Продолжуваат протестите кај Оревоец во Прилепско против ископот на конзорциумот „Бехтел и Енка“

Прилеп, 24 мај 2024 (МИА) - Жителите на прилепските села Оревоец, Крстец и Плетвар и денеска ги прод...

Максимално вклучување на домашните компании во изградбата на коридорите 8 и 10д, договориле Азески и раководството на „Бехтел и Енка“

Максимално вклучување на домашните компании во изградбата на коридорите 8 и 10д, договориле Азески и раководството на „Бехтел и Енка“

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Стопанската комора на Северна Македонија стои на располагање во изнаоѓањ...

Завршени 89 проценти од експропријацијата за автопатот Гостивар - Тетово, 70 проценти за Битола - Прилеп 

Завршени 89 проценти од експропријацијата за автопатот Гостивар - Тетово, 70 проценти за Битола - Прилеп 

Скопје, 16 април 2024 (МИА) - За автопатите што ќе се градат на коридорите 8 и 10д во јануари година...

Левица: Уставниот суд ги врати работниците во 19 век - ќе работат по 72 часа неделно!

Левица: Уставниот суд ги врати работниците во 19 век - ќе работат по 72 часа неделно!

Скопје, 4 април 2024 Во текот на вчерашниот ден, Уставниот суд на Република Македонија...

ССМ и СГИП реагираат на одлуката на Уставен за Договорот со „Бехтел и Енка“

ССМ и СГИП реагираат на одлуката на Уставен за Договорот со „Бехтел и Енка“

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Сојузот на синдикатите на Македонија и Синдикатот за градежништво, инду...

Уставен не поведе постапка за измените на ЗРО во врска со работните часови од Договорот со „Бехтел и Енка“

Уставен не поведе постапка за измените на ЗРО во врска со работните часови од Договорот со „Бехтел и Енка“

Скопје, 3 април 2024 (МИА) - Уставниот суд одлучи да не поведе постапка...

Лефков: Пендаровски лажеше дека договорот Бехтел и Енка ќе биде ставен на увид на јавноста, што не се случи

Лефков: Пендаровски лажеше дека договорот Бехтел и Енка ќе биде ставен на увид на јавноста, што не се случи

Скопје, 20 март 2024  Стево Пендаровски излажа и за договорот со Бехтел и Енка, исто ка...

ДСЗИ со решение за забрана на ПЗУ Санте Плус 2 во Гостивар поради немање дозвола за вршење здравствена дејност 

ДСЗИ со решение за забрана на ПЗУ Санте Плус 2 во Гостивар поради немање дозвола за вршење здравствена дејност 

Скопје, 5 март 2024 (МИА) - Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) издаде решение за за...

Државата нема платено пенали кон „Бехтел и Енка“, тврди вицепремиерот Груби 

Државата нема платено пенали кон „Бехтел и Енка“, тврди вицепремиерот Груби 

Скопје, 26 октомври 2023 (МИА) - Ниту еден пенал нема платено државата на конзорциумот „Бехтел и Енк...

Битиќи за предистражната постапка за избор на фирмата за надзор на „Бехтел и Енка“: Да не се компромитира процесот додека не се докаже спротивното

Битиќи за предистражната постапка за избор на фирмата за надзор на „Бехтел и Енка“: Да не се компромитира процесот додека не се докаже спротивното

Скопје, 16 октомври 2023 (МИА) - Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во врска со информ...

Левица: Трошоците за „Бехтел и Енка“ ќе го изедат македонскиот буџет

Левица: Трошоците за „Бехтел и Енка“ ќе го изедат македонскиот буџет

Скопје, 10 октомври 2023 Агенцијата за рејтинг „Фич“ предупредува на можни негативни последи...

„Бехтел и Енка“ стартува со градежни работи на Коридорот 8

„Бехтел и Енка“ стартува со градежни работи на Коридорот 8

Скопје, 12 септември 2023 (МИА) - Во село Горна Бањица денеска ќе се изврши минирање со што стартува...

Конзорциумот Бехтел и Енка во Битола одржа Саем за вработување

Конзорциумот Бехтел и Енка во Битола одржа Саем за вработување

Битола, 7 септември 2023 (МИА) - Конзорциумот Бехтел и Енка приреди Саем за вработување и ги повика...

Тренчевска: Не знам од каде 14 отсто, се разговара за систем за плати

Тренчевска: Не знам од каде 14 отсто, се разговара за систем за плати

Скопје, 4 јули 2023 (МИА) - Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, одговарајќ...

Груби: До ДКСК не е доставен целиот договор со „Бехтел и Енка“ поради клаузулата за доверливост

Груби: До ДКСК не е доставен целиот договор со „Бехтел и Енка“ поради клаузулата за доверливост

Скопје, 1 јуни 2023 (МИА) - Вицепремиерот и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Ар...

Image

Остани поврзан