• четврток, 20 јуни 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

14 мај 2024 Охрид - Годишна меѓународна регулаторна конференција 2024 насло...

Усвоени приговори за уште три избирачки места - едно во Охрид и две во Крушево

Усвоени приговори за уште три избирачки места - едно во Охрид и две во Крушево

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија вечерва го поништи гласањето на уште три изби...

Стејт департмент: САД остануваат цврсто посветени на Договорот од Преспа и евроатлантските интеграции на Северна Македонија

Стејт департмент: САД остануваат цврсто посветени на Договорот од Преспа и евроатлантските интеграции на Северна Македонија

Вашингтон, 13 мај 2024 (МИА) - САД се целосно посветени на Преспанскиот договор и повикуваат на него...

Гаши очекува нова влада до средината на јуни

Гаши очекува нова влада до средината на јуни

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Африм Гаши, еден од лидерите на коалицијата „Влен“, очекува земјава да д...

Зеленски: Наша задача е да го нарушиме обидот на Русија да ја прошири војната

Зеленски: Наша задача е да го нарушиме обидот на Русија да ја прошири војната

Киев, 13 мај 2024 (МИА) – Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека главна зада...

Александер – Арнолд на радарот на Реал

Александер – Арнолд на радарот на Реал

Мадрид, 13 мај 2024 (МИА) – Реал Мадрид е заинтересиран за дефанзивецот на Ливерпул, Трент Алекс...

ММФ и Пакистан почнаа преговори за нов заем од најмалку шест милијарди долари

ММФ и Пакистан почнаа преговори за нов заем од најмалку шест милијарди долари

Исламабад, 13 мај 2024 (МИА) – Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд денеска почна разговори со п...

Полски земјоделци почнаа штрајк со глад поради Зелениот договор на ЕУ

Полски земјоделци почнаа штрајк со глад поради Зелениот договор на ЕУ

Варшава, 13 мај 2024 (МИА) – Неколку полски земјоделци почнаа штрајк со глад поради еколошките пропи...

Макрон не ја исклучува можноста за продажба на француски банки на европските ривали

Макрон не ја исклучува можноста за продажба на француски банки на европските ривали

Париз, 13 мај 2024 (МИА) – Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека европскиот банкарски се...

Мисајловски: Економијата како столб на новата влада, борба против корупција, да направиме подобро утре се дел од темелните принципи за кои се разговара со Вреди

Мисајловски: Економијата како столб на новата влада, борба против корупција, да направиме подобро утре се дел од темелните принципи за кои се разговар...

Скопје, 13 мај 2024 Главна особина помеѓу коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и Вреди треба да бидат т...

Зеленски разреши висок функционер во разузнавачката служба на Украина

Зеленски разреши висок функционер во разузнавачката служба на Украина

Киев, 13 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го разреши Андриј Алексејенк...

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет

14 Мај 2024 Брисел – Земјите членки на Европската унија треба да усвојат па...

Потсекретарката на Стејт департментот Елизабет М. Ален доаѓа во Западен Балкан

Потсекретарката на Стејт департментот Елизабет М. Ален доаѓа во Западен Балкан

Вашингтон, 13 мај 2024 (МИА) – Потсекретарката на Стејт департментот за јавна дипломатија Елизабет М...

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Таравари е оптимист за уставните измени, верува дека до 2028 година земјата има шанси да стане членка на ЕУ

Скопје,13 мај 2024 (МИА) - Арбен Таравари, кој е дел од здружената албанска опозиција „Влен“, е опти...

Конвојот на ОН нападнат во Газа бил јасно обележан

Конвојот на ОН нападнат во Газа бил јасно обележан

Њујорк, 13 мај 2024 (МИА) – Обединетите нации денеска соопштија дека конвојот на светската организац...

Image

Остани поврзан