• петок, 19 април 2024

Борис Камчев, САД

Последно најавување: Thursday, 01 January 1970, 01:00 am

Бајден од Питсбург со повик за тројно зголемување на царините за кинескиот челик

Бајден од Питсбург со повик за тројно зголемување на царините за кинескиот челик

Вашингтон, 17 април 2024 (МИА) - Претседателот на САД Џо Бајден на предизборен митинг денеска во Питсбург, Пен...

Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД изгласа предлог закон за борба против корупцијата во Западен Балкан

Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД изгласа предлог закон за борба против корупцијата в...

Вашингтон, 17 април 2024 (МИА) - Комитетот за надворешни работи на американскиот Сенат изгласа закон што има з...

Бајден повика Конресот да ја усвои помошта за Украина

Бајден повика Конресот да ја усвои помошта за Украина

Вашингтон, 16 април 2024 (МИА) Претседателот на САД Џо Бајден повика Претставничкиот дом веднаш да го стави на...

Нацрт законот за американската помош за Украина се очекува да биде гласан неделава

Нацрт законот за американската помош за Украина се очекува да биде гласан неделава

  Вашингтон, 16 април 2024 (МИА) Мајк Џонсон, спикер на Претставничкиот дом на американскиот Конг...

Од првиот ден на судскиот процес против Трамп

Од првиот ден на судскиот процес против Трамп

Вашингтон, 16 април 2024 (МИА) Њујоршкиот судија Хуан Мерчан кој го води кривичното дело против Доналд Трамп о...

САД: Помошта во Газа треба да пристига непрекинато

САД: Помошта во Газа треба да пристига непрекинато

Вашингтон, 15 април 2024 (МИА) - Во последните неколку денови големината на хуманитарната помош што пристига в...

О Џеј Симпсон, фудбалската легенда оправдана во озлогласеното двојно убиство, почина на 76 годишна возраст

О Џеј Симпсон, фудбалската легенда оправдана во озлогласеното двојно убиство, почина на 76 годишна в...

Вашингтон, 11 април 2024 (МИА) - Орентал Џејмс Симпсон, еден од најпознатите фудбалери на американски фудбал,...

САД изразија загриженост поради агресивното однесување на Кина во Јужнокинеско Море

САД изразија загриженост поради агресивното однесување на Кина во Јужнокинеско Море

Вашингтон, 11 април 2024 (МИА) - Белата куќа е многу загрижена поради активностите на Кина во регионот на Јужн...

Во САД се подготвува целосна забрана за користење на софтверот „Касперски лаб“

Во САД се подготвува целосна забрана за користење на софтверот „Касперски лаб“

Вашингтон, 10 април 2024 (МИА) - Администрацијата на претседателот на САД ќе забрани американските компании и...

„Волстрит журнал“: Украина се снабдува со десетици илјади дронови од Кина

„Волстрит журнал“: Украина се снабдува со десетици илјади дронови од Кина

Вашингтон, 10 април 2024 (МИА) - Иран продава на Русија илјадници дронови за бомбардирање на украинските градо...

Шефот на Пентагон ги осуди украинските напади врз руските рафинерии

Шефот на Пентагон ги осуди украинските напади врз руските рафинерии

Вашингтон, 10 април 2024 (МИА) - Нападите на Украина врз рафинериите во Русија можат да влијаат негативно на с...

САД предале на Украина иранско оружје што Исламската револуционерна гарда го носела кај Хутите

САД предале на Украина иранско оружје што Исламската револуционерна гарда го носела кај Хутите

Вашингтон, 9 април 2024 (МИА) - САД предале на Украина огнострелно оружје и муниција запленето при обиди на ир...

Image