• вторник, 05 март 2024
Ховениер: Од Косово очекуваме обновени напори за продолжување на патот кон ЕУ

Ховениер: Од Косово очекуваме обновени напори за продолжување на патот кон ЕУ

Приштина, 4 март 2024 (МИА) – Американскиот амбасадор во Косово Џефри Ховениер порача дека Косово мо...

Намален бројот на лица кои престојуваат во прифатните центри за бегалци и мигранти во Грција

Намален бројот на лица кои престојуваат во прифатните центри за бегалци и мигранти во Грција

Атина, 4 март 2024 (МИА) – За 12,2 отсто се намалил бројот на лица кои престојуваат во 33-те прифатн...

Скрекас: Цените на многу производи во грчките супермаркети се намалени и до 20 отсто

Скрекас: Цените на многу производи во грчките супермаркети се намалени и до 20 отсто

Атина, 4 март 2024 (МИА) – До 15-20 отсто се намалени цените на многу производи во грчките супермарк...

Дендиас: Грција сака да игра поцентрална улога во безбедноста на ЕУ

Дендиас: Грција сака да игра поцентрална улога во безбедноста на ЕУ

Атина, 4 март 2024 (МИА) – Грција, домаќин на штабот на операцијата на ЕУ за заштита на бродовите од...

Членките на ЕУ договорија продолжување на мерките за намалување на потрошувачката за гас 

Членките на ЕУ договорија продолжување на мерките за намалување на потрошувачката за гас 

Брисел, 4 март 2024 (МИА) – Министрите за енергија на земјите членки на ЕУ на денешното заседание на...

Харадинај: Новата база на НАТО во Албанија е база на безбедноста на Балканот

Харадинај: Новата база на НАТО во Албанија е база на безбедноста на Балканот

Приштина, 4 март 2024 (МИА) – Лидерот на Алијансата за иднината на Косово, поранешниот премиер Рамуш...

Рама: Воздухопловна база во Кучово е безбедносен елемент за регионот, кој е загрозен од неоимперијалистичката закана на Русија

Рама: Воздухопловна база во Кучово е безбедносен елемент за регионот, кој е загрозен од неоимперијалистичката закана на Русија

Тирана, 4 март 2024 (МИА) - Воздухопловната база на НАТО во Кучово е безбедносен елемент за нашиот р...

Пад на трговскиот дефицит на ЕУ со Кина за 27 отсто 

Пад на трговскиот дефицит на ЕУ со Кина за 27 отсто 

Брисел, 4 март 2024 (МИА) – ЕУ лани во трговската размена со Кина оствари дефицит од 291 милијарди е...

АНА-МПА: Северна Македонија во предизборен ритам 

АНА-МПА: Северна Македонија во предизборен ритам 

Атина, 4 март 2024 (МИА) - Северна Македонија се движи во предизборен р...

Дачиќ: Подготвени сме да ја продолжиме соработката со СНС и со Вучиќ

Дачиќ: Подготвени сме да ја продолжиме соработката со СНС и со Вучиќ

Белград, 4 март 2024 (МИА) - Носителот на листата „Ивица Дачиќ - премиер на Србија“, и лидер на Соци...

ЕК ја засилува соработката во граничната контрола со Бугарија и Романија 

ЕК ја засилува соработката во граничната контрола со Бугарија и Романија 

Брисел, 4 март 2024 (МИА) – Европската комисија денеска постигна договор со Бугарија и Романија за д...

Мали: Од утре во Србија, Северна Македонија и Албанија ќе се применува системот за препознавање на работни дозволи

Мали: Од утре во Србија, Северна Македонија и Албанија ќе се применува системот за препознавање на работни дозволи

Белград, 4 март 2024 (МИА) - Вицепремиерот и министер за финансии...

Курти: Западен Балкан е загрозен од српската држава

Курти: Западен Балкан е загрозен од српската држава

Приштина, 4 март 2024 (МИА) – Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Србија се обидува да го поп...

Чешката европратеничка Длабајова бара преиспитување на изборот на Маркус Пипер за претставник на ЕУ за МСП 

Чешката европратеничка Длабајова бара преиспитување на изборот на Маркус Пипер за претставник на ЕУ за МСП 

Брисел, 4 март 2024 (МИА) - Чешката европратеничка Мартина Длабајова поднесе барање за преиспитување...

Анкета: ЕПП останува водечка партија во ЕУ пред СД, либералите паѓаат на петтата позиција

Анкета: ЕПП останува водечка партија во ЕУ пред СД, либералите паѓаат на петтата позиција

Брисел, 4 март 2024 (МИА) - Десноцентристичката Европска народна партија (ЕПП) на изборите за членов...

Image

Остани поврзан