• недела, 21 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

14 декември 2023  Скопје - Претседателот...

Осмо издание на детскиот музички фестивал „Распеано симитче“ во Крива Паланка

Осмо издание на детскиот музички фестивал „Распеано симитче“ во Крива Паланка

Крива Паланка, 13 декември 2023 (МИА) - Осумнаесет нови детски музички...

Мишел: Процесот на проширување е базиран на заслуги, но ја имаме предвид и специфичната состојба во Европа 

Мишел: Процесот на проширување е базиран на заслуги, но ја имаме предвид и специфичната состојба во Европа 

Брисел, 13 декември 2023 (МИА) - На денешниот Самит ЕУ-Западен Балкан ја споделивме нашата заедничка...

Костадиновска Стојчевска: Уставните измени се потребни за членство во ЕУ, ДПМНЕ не сака да признае дека го имаме најдобриот предлог

Костадиновска Стојчевска: Уставните измени се потребни за членство во ЕУ, ДПМНЕ не сака да признае дека го имаме најдобриот предлог

13 декември 2023  ДПМНЕ не са...

Данска и Шведска изборија полуфинале на Мундијалот за ракометарки

Данска и Шведска изборија полуфинале на Мундијалот за ракометарки

Хернинг, 13 декември 2023 (МИА) – Репрезентациите на Шведска и на Данска ќе играат во полуфиналето н...

Со традиционалниот празник Санта Луција одбележани 30 години од дипломатските односи помеѓу Северна Македонија и нордиските земји

Со традиционалниот празник Санта Луција одбележани 30 години од дипломатските односи помеѓу Северна Македонија и нордиските земји

Скопје, 13 декември 2023 (МИА) – Со заедничкото прославување на традиционалниот шведски празник на с...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

14 декември 2023 Брисел - Почеток на дводневниот самит на Европската унија. Москава...

ЕП го повика Европскиот совет да донесе одлука за отворање на пристапните преговори со Украина и Молдавија

ЕП го повика Европскиот совет да донесе одлука за отворање на пристапните преговори со Украина и Молдавија

Брисел, 13 декември 2023 (МИА) - Членовите на Европскиот парламент (ЕП) го повикаа Европскиот совет...

Ковачевски на Самитот ЕУ- Западен Балкан: Северна Македонија нема друга алтернатива освен да ја исполни својата ЕУ агенда

Ковачевски на Самитот ЕУ- Западен Балкан: Северна Македонија нема друга алтернатива освен да ја исполни својата ЕУ агенда

Скопје, 13 декември 2023 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар К...

Бајден: Договореното на КОП28 е историски камен-темелник за транзиција кон чисти извори на енергија глобално

Бајден: Договореното на КОП28 е историски камен-темелник за транзиција кон чисти извори на енергија глобално

Вашингтон, 13 декември 2023 (МИА) - Договореното на КОП28 е историски камен-темелник за транзиција к...

Тренчевска: Деветтиот пакет антикризни мерки има за цел поддршка на млади, најранливи граѓани и пензионери

Тренчевска: Деветтиот пакет антикризни мерки има за цел поддршка на млади, најранливи граѓани и пензионери

13 декември 2023 Претседателката н...

Две лица загинаа во пожар во Дом за стари лица во Мали Мокри Луг во Белград

Две лица загинаа во пожар во Дом за стари лица во Мали Мокри Луг во Белград

Белград, 13 декември 2023 (МИА) - Две лица загинаа во пожарот што избувна вечерва во домот за стари...

Комисијата за избори и именувања ја утврди листата на кандидати за член на ДИК

Комисијата за избори и именувања ја утврди листата на кандидати за член на ДИК

Скопје, 13 декември 2023 (МИА) - Собраниската Комисија за прашања на избори и именувања на денешната...

Зеленски вети дека ќе ја зајакне воздушната одбрана по обновените воздушни напади врз Киев

Зеленски вети дека ќе ја зајакне воздушната одбрана по обновените воздушни напади врз Киев

Kиев, 13 декември 2023 (МИА) - Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко денеска изјави дека најмалку...

Реакции во Италија по одлуката на албанскиот Уставен суд

Реакции во Италија по одлуката на албанскиот Уставен суд

Тирана, 13 декември 2023 (МИА) - Суспендирањето на гласањето за ратификација на договорот Италија-Ал...

Image

Остани поврзан