• понеделник, 04 март 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД 8 декември 2023 Скопје – Доделување...

Земјотрес од 5,8 по Рихтеровата скала го погоди Мексико

Земјотрес од 5,8 по Рихтеровата скала го погоди Мексико

Мексико Сити, 7 декември 2023 (МИА) - Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скал...

САД изразија надеж за нормализација на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија и покрај војната во Газа

САД изразија надеж за нормализација на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија и покрај војната во Газа

Вашингтон, 7 декември 2023 (МИА)  Целта на САД е нормализација на односите меѓу Саудиска Арабиј...

Јужнокорејските олимпијци ќе тренираат во воен камп

Јужнокорејските олимпијци ќе тренираат во воен камп

 Сеул, 7 декември 2023 (МИА) – Олимпискиот комитет на Јужна Кореја иницираше испраќање на стоти...

Пораз на РК Еурофарм Пелистер и од Загреб со една разлика

Пораз на РК Еурофарм Пелистер и од Загреб со една разлика

Битола, 7 декември 2023 (МИА) - Ракометарите на Еурофарм Пелистер неуспеја да го освојат првиот евро...

Ковачевски: Пендаровски влегува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ

Ковачевски: Пендаровски влегува во профилот на потенцијалниот претседателски кандидат на СДСМ

Скопје, 7 декември 2023 (МИА) - СДСМ својот претседателски кандидат за изборите закажани на 24 април...

Уредување пристапен пат за со возила и проширување на паркинг кај двете цркви во Брвеница

Уредување пристапен пат за со возила и проширување на паркинг кај двете цркви во Брвеница

Тетово, 7 декември 2023 (МИА) - Црковниот одбор од Брвеница информира дека се започнати две градежни...

Мишел го поздрави големиот напредок во односите меѓу Ерменија и Азербејџан

Мишел го поздрави големиот напредок во односите меѓу Ерменија и Азербејџан

Брисел, 7 декември 2023 (МИА) -  Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, го поздрави „го...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Османи за „Само интервју“ на Канал 5

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на интервјуто на Османи за „Само интервју“ на Канал 5

Скопје, 7 декември 2023 Очајно, конфузно и многу нервозно интервју на Бујар Османи. Веројатн...

САД го притискаат Израел да стори повеќе за заштита на цивилите во Газа

САД го притискаат Израел да стори повеќе за заштита на цивилите во Газа

Вашингтон, 7 декември 2023 (МИА) -  Американскиот државен секретар Антони Блинкен го повика Изр...

Ковачевски: Не знам чија креација е Палевски, но видете кој заедно со него сакаше да влезе во зградата на Владата и ми правеше гилотина

Ковачевски: Не знам чија креација е Палевски, но видете кој заедно со него сакаше да влезе во зградата на Владата и ми правеше гилотина

Скопје, 7 декември 2023 (МИА) - Премиерот и претседател на СДСМ Димитар Ковачевски во вечерашното ин...

Вашингтон пост започна 24 часовен предупредувачки штрајк по гласини за можни отпуштања

Вашингтон пост започна 24 часовен предупредувачки штрајк по гласини за можни отпуштања

Вашингтон, 8 декември 2023 (МИА)  Повеќе од 700 вработени во весникот Вашингтон пост излегоа де...

Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

Ерменија и Азербејџан се договорија за нормализирање на односите и размена на затвореници

Ереван, 7 декември 2023 (МИА) - Ерменија и Азербејџан, кои долго време се во воен конфликт околу енк...

Утре седница на Советот за безбедност на ОН поради кризата во односите меѓу Венецуела и Гвајана

Утре седница на Советот за безбедност на ОН поради кризата во односите меѓу Венецуела и Гвајана

Њујорк, 7 декември 2023 (МИА) - Советот за безбедност на ОН зад затворени врати утре ќе расправа за...

Османи: Нема друг пат до ЕУ, освен уставните измени

Османи: Нема друг пат до ЕУ, освен уставните измени

Скопје, 7 декември 2023 (МИА) - Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека не треба да...

Image

Остани поврзан