• четврток, 18 јули 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

25 ноември 2023  Скопје - Седница на собраниската Комисија за прашања...

Почна кампањата „Сложувалка“ по повод 16-те дена активизам за борба против насилство врз жените

Почна кампањата „Сложувалка“ по повод 16-те дена активизам за борба против насилство врз жените

Скопје, 24 ноември 2023 (МИА) - Во Скопје вечерва официјално почна кампањата „Сложувалка“ по повод 1...

Николовски: Од 1 декември стартува дневната евтина тарифа на струјата

Николовски: Од 1 декември стартува дневната евтина тарифа на струјата

24 ноември 2023  Од 1 декември стартува дневната евтина тарифа на струјата, рече во...

Намирници и хранливи производи што ѝ штетат на кожата

Намирници и хранливи производи што ѝ штетат на кожата

Лос Анџелес, 24 ноември 2023 (МИА) - Некои велат: „Ти си тоа што јадеш“, па се чини, многу медицинск...

Совети против мрсна и сува коса

Совети против мрсна и сува коса

Лос Анџелес, 24 ноември 2023 (МИА) - Човековиот скалп обично произведува одредена количина маснотии...

Костадиновска-Стојчевска: Битола гради култура на европски центар, отворен за светските имиња

Костадиновска-Стојчевска: Битола гради култура на европски центар, отворен за светските имиња

Битола, 24 ноември 2023 (МИА) - Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вечерва се о...

Русија го оквалификува поранешниот премиер Михаил Касјанов како „странски агент“

Русија го оквалификува поранешниот премиер Михаил Касјанов како „странски агент“

Москва, 24 ноември 2023 (МИА) - Руското Министерство за правда денеска го класифицира поранешниот пр...

Прв ден од привременото примирје помеѓу Израел и Хамас

Прв ден од привременото примирје помеѓу Израел и Хамас

Скопје, 24 ноември 2023 (МИА) – Хамас, на првиот ден од привременото примирје, денеска ослободи 24 з...

Бајден: Ослободувањето на заложниците од Хамас е само почеток

Бајден: Ослободувањето на заложниците од Хамас е само почеток

Нантакет, 24 ноември 2023 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден рече дека ослободувањето на пр...

Таравари се сретна со германската амбасадорка Дрекслер, во фокус уставните измени

Таравари се сретна со германската амбасадорка Дрекслер, во фокус уставните измени

Скопје, 24 ноември 2023 (МИА) - Претседателот на Алијанса за Албанците...

Невладините организации од областа на социјална заштита побараа итни мерки во надлежност на Општина Тетово

Невладините организации од областа на социјална заштита побараа итни мерки во надлежност на Општина Тетово

Тетово, 24 ноември 2023 (МИА) - На денешната трета седница на Општинскиот совет за социјална заштита...

Извештај на ЕУ: Речиси 400.000 смртни случаи во Европа во 2021 година поради загаден воздух (ДПЛ)

Извештај на ЕУ: Речиси 400.000 смртни случаи во Европа во 2021 година поради загаден воздух (ДПЛ)

Брисел, 24 ноември 2023 (МИА) - Речиси 400.000 смртни случаи во Европа во 2021 година се припишуваат...

Од понеделник во училиштата во Македонска Каменица ќе се интонира државната химна

Од понеделник во училиштата во Македонска Каменица ќе се интонира државната химна

Македонска Каменица, 24 ноември 2023 (МИА) - Македонска Каменица се вбр...

Анкета: Само 36 проценти од граѓаните на САД веруваат во американскиот сон

Анкета: Само 36 проценти од граѓаните на САД веруваат во американскиот сон

Вашингтон, 24 ноември 2023 (МИА) – Нешто повеќе од една третина од Американците, 36 отсто, сè уште в...

Османи на координацијата со Клинички центар за претстојниот Министерски совет на ОБСЕ

Османи на координацијата со Клинички центар за претстојниот Министерски совет на ОБСЕ

Скопје, 24 ноември 2023 (МИА) - Секоја карика од системот за безбедно одржување на Министерскиот сов...

Image

Остани поврзан