• четврток, 18 април 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

27 мај 2023 Скопје – Премиерот Димитар Ковачевски ќе присуствува и ќе се об...

Јавното обвинителство поведе постапка против арачиновец осомничен за насилство кон градоначалникот на општината

Јавното обвинителство поведе постапка против арачиновец осомничен за насилство кон градоначалникот на општината

Скопје, 26 мај 2023 (МИА) -  Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 69-год...

Караванот „Рамо до рамо до победа“ во Дебар, Радовиш и Струмица

Караванот „Рамо до рамо до победа“ во Дебар, Радовиш и Струмица

Скопје, 26 мај 2023 (МИА) - Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска беше на терен со граѓ...

Вучиќ на митингот „Србија на надежта“: Ова е последната вечер на која се обраќам како претседател на СНС

Вучиќ на митингот „Србија на надежта“: Ова е последната вечер на која се обраќам како претседател на СНС

  Белград, 26 мај 2023 (МИА)-На повик на претседателот Александар Вучиќ и владеачката С...

Отворена е изложбата „Го сакам Охрид… ама го љубим и Тетоо“ на Ѓоко Симјаноски во Тетово

Отворена е изложбата „Го сакам Охрид… ама го љубим и Тетоо“ на Ѓоко Симјаноски во Тетово

Тетово, 26 мај 2023 (МИА) - Во концертната сала на поранешниот Дом на Армијата во Тетово од вечерва...

Османи: Постапките на полицијата се легитимни

Османи: Постапките на полицијата се легитимни

Приштина, 26 мај 2023 (МИА) -   Претседателката на Косово Вјоса Османи денеска оцени дека...

Претседателката на албанскиот парламент апелира да продолжи дијалогот за нормализација на односите Косово-Србија

Претседателката на албанскиот парламент апелира да продолжи дијалогот за нормализација на односите Косово-Србија

Тирана, 26 мај 2023 (МИА) - Претседателката на албанскиот парламент Линдита Никола во реакцијата за...

СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, Северна Македонија меѓу посочените земји

СЗО повикува да прекине субвенционирањето на тутунот, Северна Македонија меѓу посочените земји

Скопје, 26 мај 20263 (МИА) - Светската здравствена организација (СЗО) повика да прекине субвенционир...

Реакција на Одборот за акредитација во високото образование на изјавата на проректорката на УКИМ и актуелен кандидат за ректор проф. д-р Биљана Ангелова

Реакција на Одборот за акредитација во високото образование на изјавата на проректорката на УКИМ и актуелен кандидат за ректор проф. д-р Биљана Ангело...

Скопје, 26 мај 2023 Почитувани, Одборот за акредитација во високото образование ја информира...

Рама реагираше за ситуацијата на северот на Косово и повика да престане насилството

Рама реагираше за ситуацијата на северот на Косово и повика да престане насилството

Тирана, 26 мај 2023 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама преку објава на Твитер реагираше во врска со...

Германија ќе го префрли својот систем Патриот од Словачка во Литванија за да го штити самитот на НАТО

Германија ќе го префрли својот систем Патриот од Словачка во Литванија за да го штити самитот на НАТО

Берлин, 26 мај 2023 (МИА) - Германија ќе и го префрли на Литванија својот противракетен одбранбен си...

ЕУ остро ги осуди судирите во северно Косово

ЕУ остро ги осуди судирите во северно Косово

Брисел, 26 мај 2023 (МИА) – Европската унија остро ги осудува судирите во кои учествуваа косовската...

Блинкен со осуда за акциите на Владата на Косово за насилен пристап до општинските згради на север во државата

Блинкен со осуда за акциите на Владата на Косово за насилен пристап до општинските згради на север во државата

Вашингтон, 26 мај 2023 (МИА) - САД силно ги осудуваат дејствијата на Владата на Косово за насилен пр...

ДИЦ: Државна матура ќе полагаат 15 620 ученици

ДИЦ: Државна матура ќе полагаат 15 620 ученици

Скопје, 26 мај 2023 (МИА) - Оваа учебна година за државната матура се пријавиле 15 620 ученици. Од н...

Работната група ја усвои Предлог иницијативата за измена на Уставот (ДПЛ)

Работната група ја усвои Предлог иницијативата за измена на Уставот (ДПЛ)

Скопје, 26 мај 2023 (МИА) – Работната група на денешната седница ја усвои Предлог-иницијативата за п...

Image

Остани поврзан