• петок, 21 јуни 2024
Дигиталното управување и одговорната употреба на ВИ во фокусот на Регионалната конференција за интернет-слобода на БИРН

Дигиталното управување и одговорната употреба на ВИ во фокусот на Регионалната конференција за интернет-слобода на БИРН

Скопје, 18 јуни 2024 (МИА) - Дигиталното управување, приватноста и заштитата на податоците, онлајн д...

Претседателот на Собранието Африм Гаши се сретна со евроамбасадорот Дејвид Гир

Претседателот на Собранието Африм Гаши се сретна со евроамбасадорот Дејвид Гир

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Африм Гаши,...

Во Тетово отворена седмата Европска куќа во државава

Во Тетово отворена седмата Европска куќа во државава

Тетово, 5 јуни 2024 (МИА) –  Во Тетово денеска почна да функционира канцеларија Европска куќа (...

Амбасадорот Гир ја отвори Европската куќа во Струга

Амбасадорот Гир ја отвори Европската куќа во Струга

Струга, 30 мај 2024 (МИА) – Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска прусуствуваше на отворањето на Европс...

Одбележан Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа – 9 мај

Одбележан Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа – 9 мај

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) – Со положување на свежо цвеќе пред споменикот...

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ

Скопје, 15 април 2024 (МИА) – Евроамбасадорот Дејвид Гир не ја коментира изјавата на претседателскио...

Гир: Да се исполнат препораките од ОЛАФ, нема да се намалат средствата за Еразмус+

Гир: Да се исполнат препораките од ОЛАФ, нема да се намалат средствата за Еразмус+

Скопје, 29 март 2024 (МИА) – Амбасадорот на Европската унија во државава Дејвид Гир изјави дека нема...

Изложба „Од срце - за животот“

Изложба „Од срце - за животот“

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Изложбата „Од срце - за животот“ ќе биде отворена вечер од 18 часот во...

Грковска - Гир: Политиките за добро владеење се клучни за пристапувањето во ЕУ и за развој на општеството

Грковска - Гир: Политиките за добро владеење се клучни за пристапувањето во ЕУ и за развој на општеството

Скопје, 17 јануари 2014 (МИА) - Вицепремиерката за политики за добро владеење, Славица Грковска, ден...

Мицкоски: Очекуваме Гир и неговиот колега во Софија да разговараат со бугарската Влада и да го отворат патот на македонските граѓани кон ЕУ

Мицкоски: Очекуваме Гир и неговиот колега во Софија да разговараат со бугарската Влада и да го отворат патот на македонските граѓани кон ЕУ

Вевчани, 13 јануари 2023 (МИА) - Ние стоиме со амбасадорот Гир кон европската иднина и очекувам да г...

Гир за МИА: Одлуката за Северна Македонија е донесена во јули 2022, за следниот чекор потребни се уставни измени

Гир за МИА: Одлуката за Северна Македонија е донесена во јули 2022, за следниот чекор потребни се уставни измени

Скопје, 13 јануари 2024 (МИА) - Евроамбасадорот Дејвид Гир во интервју...

Гир за МИА: Постои празнина во Кривичниот законик, која приоритетно треба да се затвори

Гир за МИА: Постои празнина во Кривичниот законик, која приоритетно треба да се затвори

Скопје, 12 јануари 2024 (МИА) - Евроамбасадорот Дејвид Гир во интервју...

Средба Гир-Антоновски посветена на можностите за поставување на основите за поголема одржливост и финансиска стабилност на МИА

Средба Гир-Антоновски посветена на можностите за поставување на основите за поголема одржливост и финансиска стабилност на МИА

Скопје, 13 декември 2023 (МИА) – Амбасадорот на Делегацијата на Европск...

Средба на Европскиот сојуз за промени со евроамбасадорот Гир

Средба на Европскиот сојуз за промени со евроамбасадорот Гир

Скопје, 20 ноември 2023 (МИА) - Лидерите на Европскиот сојуз за промени денеска оствариле средба со...

Гир: Земјите кои сакаат да станат членки на ЕУ, треба да ги направат реформите кои се неопходни

Гир: Земјите кои сакаат да станат членки на ЕУ, треба да ги направат реформите кои се неопходни

Скопје, 20 октомври 2023 (МИА) - Евроамбасадорот Дејвид Гир попладнево во Собранието порача дека про...

Image

Остани поврзан