• недела, 14 јули 2024
Средба на министерот за правда Филков со австрискиот амбасадор Памер

Средба на министерот за правда Филков со австрискиот амбасадор Памер

Скопје, 11 јули 2024 (МИА) - Министерот за правда Игор Филков остварил...

Откажана завршната етапа од Трката низ Австрија поради смртта на Дреге

Откажана завршната етапа од Трката низ Австрија поради смртта на Дреге

Виена, 7 јули 2024 (МИА) – Последната етапа на 73. издание на велосипедската трка околу Австрија...

Шаленберг: Процесот на интеграција треба да се фокусира на усвојувањето на европското законодавство, а билатералните прашања да се третираат одделно

Шаленберг: Процесот на интеграција треба да се фокусира на усвојувањето на европското законодавство, а билатералните прашања да се третираат одделно

Атина, 5 јули 2024 (МИА) - Процесот на ЕУ интеграција треба да се...

Шаленберг: Не треба да постојат дополнителни билатерални тешкотии во однос на ЕУ перспектива на Западен Балкан и очекувам Атина да го поддржи овој предлог

Шаленберг: Не треба да постојат дополнителни билатерални тешкотии во однос на ЕУ перспектива на Западен Балкан и очекувам Атина да го поддржи овој пре...

Атина, 3 јули 2024 (МИА) - Не треба да постојат дополнителни билатералн...

Верстапен ги задржа нападите на возачите на Мекларен и победи на спринтот во Австрија

Верстапен ги задржа нападите на возачите на Мекларен и победи на спринтот во Австрија

Шпилберг, 29 јуни 2024 (МИА) - Макс Верстапен го освои својот трет Формула 1 спринт сезонава, откако...

Австрија ја победи Холандија и од првото место се пласираше во плејофот

Австрија ја победи Холандија и од првото место се пласираше во плејофот

Берлин, 25 јуни 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Австрија ја победи Холандија со 3:2 вечерва во натп...

Тошковски-Карнер: Заедничката соработка во справување со илегалната миграција е од суштинско значење за регионот

Тошковски-Карнер: Заедничката соработка во справување со илегалната миграција е од суштинско значење за регионот

Скопје, 25 јуни 2024 (МИА) - Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски остварил билатерална сре...

Голема победа за Австрија, Полска се пакува

Голема победа за Австрија, Полска се пакува

Берлин, 21 јуни 2024 (МИА) - Австрија ја совлада Полска со 3:1 на Олимпискиот стадион во Берлин во н...

Борел заминува во посета на Австрија на разговори за односите ЕУ-Западен Балкан 

Борел заминува во посета на Австрија на разговори за односите ЕУ-Западен Балкан 

Брисел, 20 јуни 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Бо...

Борел ќе учествува на „Форумот Европа“ во Австрија на дискусии за односите ЕУ-Западен Балкан 

Борел ќе учествува на „Форумот Европа“ во Австрија на дискусии за односите ЕУ-Западен Балкан 

Брисел, 19 јуни 2024 (МИА) - Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Бо...

Сабицер ги наведе причините за поразот од Франција

Сабицер ги наведе причините за поразот од Франција

Дизелдорф, 18 јуни 2024 (МИА) - Капитенот на австриската репрезентација Марсел Сабицер го коментираш...

Соработка на Народната банка со централната банка на Австрија за најдобрите практики во областа на управувањето со податоците

Соработка на Народната банка со централната банка на Австрија за најдобрите практики во областа на управувањето со податоците

Скопје, 13 јуни 2024 Квалитетното управување со податоците е предуслов за ефикасно извршувањ...

ЦДИАМР: Зголемен бројот на антимуслимански расизам во Австрија

ЦДИАМР: Зголемен бројот на антимуслимански расизам во Австрија

Виена, 27 мај 2024 (МИА) - Центарот за документација на исламофобијата и антимуслиманскиот расизам (...

Алаба ќе биде опериран, го пропушта ЕП 2024

Алаба ќе биде опериран, го пропушта ЕП 2024

Мадрид, 17 мај 2024 (МИА) - Дефанзивецот на Реал Мадрид и репрезентацијата на Австрија, Давид Алаба...

Камбекот на австриската репрезентација од 1:6 против Канада е најголем во историјата на Светските првенства во хокеј

Камбекот на австриската репрезентација од 1:6 против Канада е најголем во историјата на Светските првенства во хокеј

Прага, 15 мај 2024 (МИА) – На Светското хокеарско првенство синоќа во Прага се одигра натпревар од г...

Image

Остани поврзан