• петок, 24 мај 2024
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

10 април 2024  Чешиново-Облешево - Министерот за земјоделство, шумарст...

Силјановска Давкова: Да не се откажуваме од стручните, успешните луѓе тие ќе помогнат Македонија да го најде местото во ЕУ

Силјановска Давкова: Да не се откажуваме од стручните, успешните луѓе тие ќе помогнат Македонија да го најде местото во ЕУ

Куманово, 9 април 2024 (МИА) - Куманово е родното место на револуцијата, на победата, затоа вистинск...

ЛШ: Нерешено во Лондон и Мадрид

ЛШ: Нерешено во Лондон и Мадрид

  Лондон, Мадрид, 9 април 2024 (МИА) – Без победник завршија вечерва првите четвртфинал...

Олимписките кругови ќе бидат изложени на Ајфеловата кула

Олимписките кругови ќе бидат изложени на Ајфеловата кула

  Париз, 9 април 2024 (МИА) – Олимписките прстени ќе бидат изложени на Ајфеловата кула,...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

10 април 2024 - Прославување на Рамазан Бајрам на крајот на исламскиот свет месец Рамазан

Пендаровски: Од овие избори зависи дали Македонија ќе продолжи кон развиениот свет

Пендаровски: Од овие избори зависи дали Македонија ќе продолжи кон развиениот свет

Делчево, 9 април 2024 (МИА) - Овие избори се многу важни, затоа што од нив зависи дали Македонија ќе...

Почина Питер Хигс, добитник на Нобеловата награда за физика и „таткото“ на Хигсовиот бозон

Почина Питер Хигс, добитник на Нобеловата награда за физика и „таткото“ на Хигсовиот бозон

Лондон, 9 април 2024 (МИА) - Британскиот физичар Питер Хигс, добитник на Нобеловата награда за физик...

Пендаровски го повика Мицкоски на дуел

Пендаровски го повика Мицкоски на дуел

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - На вечерашниот митинг во Делчево во интеракција со публиката, кандидато...

Владата донесе одлуки за престој на вооружени сили на САД во државава и испраќање на припадници на Армијата за учество на вежби во Турција и Унгарија

Владата донесе одлуки за престој на вооружени сили на САД во државава и испраќање на припадници на Армијата за учество на вежби во Турција и Унгарија

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Владата на Северна Македонија, на предлог на Министерството за одбрана,...

Четворица работници загинаа во експлозија во хидроцентрала во Италија, петмина се водат за исчезнати

Четворица работници загинаа во експлозија во хидроцентрала во Италија, петмина се водат за исчезнати

Рим, 9 април 2024 (МИА) - Во експлозија за време на одржувањето на хидроцентралата на браната Сувија...

САД предале на Украина иранско оружје што Исламската револуционерна гарда го носела кај Хутите

САД предале на Украина иранско оружје што Исламската револуционерна гарда го носела кај Хутите

Вашингтон, 9 април 2024 (МИА) - САД предале на Украина огнострелно оружје и муниција запленето при о...

Димитриевски од Тетово: Македонија бара претседател којшто ќе излезе од граѓаните и ќе биде претседател на граѓаните

Димитриевски од Тетово: Македонија бара претседател којшто ќе излезе од граѓаните и ќе биде претседател на граѓаните

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Караванот на Максим Димитриевски, кандидатот за претседател на Македони...

Блинкен: Добар договор за прекин на огнот во Газа е на маса, топката е во нозете на Хамас

Блинкен: Добар договор за прекин на огнот во Газа е на маса, топката е во нозете на Хамас

Вашингтон, 9 април 2024 (МИА) - Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави дека на Хамас м...

Алкараз се повлече од турнирот во Монте Карло

Алкараз се повлече од турнирот во Монте Карло

  Монте Карло, 9 април 2024 (МИА) – Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз денеска објави дек...

Владата одржа седница, донесени повеќе одлуки

Владата одржа седница, донесени повеќе одлуки

Скопје, 9 април 2024  Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја...

Image

Остани поврзан