• сабота, 09 декември 2023
МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

23 септември 2023  Скопје - Еднодневна манифестација „Ден на органско...

Почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада“

Почна манифестацијата „Штипска пастрмалијада“

Штип, 22 септември 2023 (МИА) - Со сечење на џиновската пастрмалија, вечерва почна манифестацијата „...

Штрајкот на работниците во американската автомобилска индустрија се прошири во 38 погони во 20 американски сојузни држави

Штрајкот на работниците во американската автомобилска индустрија се прошири во 38 погони во 20 американски сојузни држави

Вашингтон, 22 септември 2023 (МИА) – Американскиот синдикат на работници во автомобилската индустриј...

Тешко повредена девојка од Тетово во судир на мопед и автомобил

Тешко повредена девојка од Тетово во судир на мопед и автомобил

Тетово, 22 септември 2023 (МИА) - Дваесет и четиригодишна девојка од Тетово е тешко повредена во соо...

Канада вети дополнителна воена помош за Украина

Канада вети дополнителна воена помош за Украина

Отава, 22 септември 2023 (МИА) – Канада ќе обезбеди дополнителна воена помош од 480 милиони американ...

МИА Најави-свет

МИА Најави-свет

23 Септември 2023 Марсеј – Францускиот претседател Емануел Макрон ќе разгов...

Во Тирана загрижувачка појавата меѓу  младите кои консумираат азотен оксид во балон

Во Тирана загрижувачка појавата меѓу  младите кои консумираат азотен оксид во балон

Тирана, 23 септември 2023 (МИА) - Користењето азотен оксид од балон станува загрижувачка појава меѓу...

Мицкоски: Ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема да гласа за уставните измени

Мицкоски: Ниту еден пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата нема да гласа за уставните измени

Скопје, 22 септември 2023 (МИА) - Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата останува на заеднич...

Чарлс Трети ја заврши посетата на Франција

Чарлс Трети ја заврши посетата на Франција

Бордо, 22 септември 2023 (МИА) – Британскиот крал Чарлс Трети и сопругата Камила со посета на Бордо...

Бужаровска: Приказната е сржта на филмот

Бужаровска: Приказната е сржта на филмот

Битола, 22 септември 2023 (МИА) - Во предвечерието на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“, во Битола...

ИРЛ во Гетеборг ја доби наградата за истражувачко новинарство за „Нечиста крв“

ИРЛ во Гетеборг ја доби наградата за истражувачко новинарство за „Нечиста крв“

Скопје, 22 септември 2023 (МИА) - Истражувачкиот филм „Нечиста крв“ во продукција на Истражувачка ре...

Дуда: Изјавите на Моравјецки за прекин на испораката на оружје за Украина се извадени од контекст

Дуда: Изјавите на Моравјецки за прекин на испораката на оружје за Украина се извадени од контекст

Варшава, 22 септември 2023 (МИА) – Полскиот претседател Анджеј Дуда изјави дека медиумите на „најлош...

Утврден бројот на европратеници од секоја членка на ЕУ за следниот состав на ЕП

Утврден бројот на европратеници од секоја членка на ЕУ за следниот состав на ЕП

Брисел, 22 септември 2023 (МИА) – Европскиот совет денеска донесе одлука за бројот на пратеници до с...

Трајанов тврди дека се подготвува нов закон за амнестија за да се гласа за уставните измени, од СДСМ негираат

Трајанов тврди дека се подготвува нов закон за амнестија за да се гласа за уставните измени, од СДСМ негираат

Скопје, 22 септември 2023 (МИА) - Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов вечерва изјави...

Пендаровски во Њујорк на средба со Јури Ким и Џим O'Брајан од американскиот Стејт Департмент

Пендаровски во Њујорк на средба со Јури Ким и Џим O'Брајан од американскиот Стејт Департмент

Скопје, 22 септември 2023 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на...

Image

Остани поврзан