• сабота, 23 септември 2023
На денешен ден

На денешен ден

28 август 2022 (МИА)   430.- Умрел римскиот свештеник Аврелиј Августин, познат како Свети Августин, кој бил најзн...

Од верските календари

Од верските календари

28 август 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанс...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 28 август 2022 (МИА) - Денеска е недела, 28 август 2022 година, 235-иот ден во годината. До крајот на годината о...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

28 август 2022  Пробиштип/Ранковце/Крива Паланка - Премиерот Димитар Ковачевски в...

ЕХФ: Вториот тим на Еурофарм Пелистер поразен во Австрија од Алпла со 24:21

ЕХФ: Вториот тим на Еурофарм Пелистер поразен во Австрија од Алпла со 24:21

Битола, 27 август 2022 (МИА) - Ракометари...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

28 август 2022 Лондон - Почнува дводневен штрајк на возачите на градските автобуси....

Албанија го поздрави постигнатиот договор меѓу Србија и Косово

Албанија го поздрави постигнатиот договор меѓу Србија и Косово

Тирана, 27 август 2022 (МИА) - Албанија го поздрави...

Влада Урошевиќ: Радован Павловски - исклучителна фигура и еден од најголемите поети што пишувале на македонски јазик

Влада Урошевиќ: Радован Павловски - исклучителна фигура и еден од најголемите поети што пишувале на македонски јазик

Скопје, 27 август 2022 (МИА) - Радован Павловски е еден од најголемите поети што пишувале на македонски...

Лајчак: Благодарен сум на Ескобар и на американската дипломатија што го поддржаа дијалогот меѓу Белград и Приштина

Лајчак: Благодарен сум на Ескобар и на американската дипломатија што го поддржаа дијалогот меѓу Белград и Приштина

Белград, 27 август 2022 (МИА) - Специјалниот претставник на Европската унија за дијалог меѓу Белград и...

Мета: Во септември политичка пролет, немаме татковина за губење

Мета: Во септември политичка пролет, немаме татковина за губење

Тирана, 27 август 2022(МИА) - Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на  Пар...

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за документите

Борел: Белград и Приштина постигнаа договор за документите

Брисел, 27 март (МИА) - Србија се согласи да го укине издавањето влезно-излезни документи за лицата кои...

Берово ја продлабочува соработката со општините Брус од Србија и Струмјани од Бугарија

Берово ја продлабочува соработката со општините Брус од Србија и Струмјани од Бугарија

Берово, 27 август 2022 (МИА) - Општина Берово ја продлабочува соработката со српската општина Брус и Оп...

Во Хрватска годинава 14,4 милиони туристи и 82,6 милиони ноќевања

Во Хрватска годинава 14,4 милиони туристи и 82,6 милиони ноќевања

Загреб, 27 август 2022 (МИА) - Од почетокот на годинава, според податоците на eVisito, во Хрватска имал...

ПМФЛ: Силекс и Академија Пандев ремизираа на отворањето на 4. коло

ПМФЛ: Силекс и Академија Пандев ремизираа на отворањето на 4. коло

Кратово, 27 август 2022 (МИА) – Премиерниот натпревар од 4. коло во Првата македонска фудбалска лига (П...

На Табановце за влез и излез од државата се чека околу еден час

На Табановце за влез и излез од државата се чека околу еден час

Скопје, 27 август 2022 (МИА) - Поради зголемена фреквенција на возила, времето на чекање на граничниот...

Image

Остани поврзан