• четврток, 18 јули 2024
Од владината седница: Нови именувања и разрешувања, 600 милиони денари за заостанати директни плаќања за земјоделците

Од владината седница: Нови именувања и разрешувања, 600 милиони денари за заостанати директни плаќања за земјоделците

Скопје, 5 јули 2024 (МИА) - Владата на Република Северна Македонија на денешната трета седница донел...

Невремето го уништи целото земјоделско производство во Сиричино

Невремето го уништи целото земјоделско производство во Сиричино

Тетово, 24 јуни 2024 (МИА) - Тетовското село Сиричино, дел од Општина Јегуновце, вчера беше најпогод...

АА: Елфете Исмаили кандидат за заменик министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик министер за земјоделство

АА: Елфете Исмаили кандидат за заменик министер за одбрана, а Флакрон Беџети за заменик министер за земјоделство

Скопје, 19 јуни 2024 Раководството на Алијансата за Албанците, денеска, 19.06.2024 година, о...

Панел-дискусија „Дигитализација во земјоделството – Предизвици и можности за македонскиот земјоделско-прехранбен сектор“

Панел-дискусија „Дигитализација во земјоделството – Предизвици и можности за македонскиот земјоделско-прехранбен сектор“

Скопје, 3 јуни 2024 (МИА) - Во организација на Факултетот за земоделски науки и храна - Скопје денес...

Протест на млекопроизводителите пред институциите на ЕУ во Брисел

Протест на млекопроизводителите пред институциите на ЕУ во Брисел

Брисел, 27 мај 2024 (МИА) - Сточарите, млекопроизводители, одржаа протест пред институциите на...

Земјоделците да ги заштитат посевите, повремените врнежи погодни за појава на плевели, болести и штетници

Земјоделците да ги заштитат посевите, повремените врнежи погодни за појава на плевели, болести и штетници

Скопје, 18 мај 2024 (МИА) - Променливото време со повремени врнежи дожд е погодно за појава на плеве...

За 216,2 отсто зголемени откупот и продажбата на земјоделски производи

За 216,2 отсто зголемени откупот и продажбата на земјоделски производи

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Откупот и продажбата на земјоделски производи во првото тримесечје од 20...

Заседание на Советот за земјоделство и рибарство на ЕУ во Луксембург 

Заседание на Советот за земјоделство и рибарство на ЕУ во Луксембург 

Брисел, 29 април 2024 (МИА) - Состојбата во европскиот земјоделскиот сектор, влијанието на надворешн...

Николовски: Ќе продолжиме со вложување во домашното земјоделство за да им обезбедиме европска иднина на младите

Николовски: Ќе продолжиме со вложување во домашното земјоделство за да им обезбедиме европска иднина на младите

Кочани, 28 април 2024 (МИА) – Наша обврска и понатаму останува вложувањето во развој и унапредување...

Ковачки: Во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ предвидени се дополнителни 800 милиони евра за земјоделците

Ковачки: Во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ предвидени се дополнителни 800 милиони евра за земјоделците

Карбинци, 26 април 2024 (МИА) - Носителот на листата з...

Почнува Програмата „ЕУ за Преспа“, над 13 милиони евра за инфраструктура, одржливо земјоделство и туризам

Почнува Програмата „ЕУ за Преспа“, над 13 милиони евра за инфраструктура, одржливо земјоделство и туризам

Скопје, 22 април 2024 (МИА) - Со пакет мерки, вредни 13 720 000 евра, ЕУ и УНДП ќе работат на заштит...

Дмитрасевич: Никогаш нема да ја заборавиме македонската поддршка, го продолжуваме патот кон ЕУ

Дмитрасевич: Никогаш нема да ја заборавиме македонската поддршка, го продолжуваме патот кон ЕУ

Скопје, 15 април 2024 (МИА) - Украинска делегација предводена од заменик-министерот за земјоделска п...

Намалено производството на овошје, сончоглед, домати и краставици, зголемено на оризот и пиперот

Намалено производството на овошје, сончоглед, домати и краставици, зголемено на оризот и пиперот

Скопје, 29 март 2024 2024 (МИА) - Во 2023 година се регистрирани 514 375 хектари обработлива површин...

Климатските промени ќе ја зголемат инфлацијата на храната

Климатските промени ќе ја зголемат инфлацијата на храната

Потсдам, 29 март 2024 (МИА) - Зголемувањето на температурите и екстремните временски настани се очек...

Трипуновски: Наш приоритет ќе биде обезбедувањето доволни количини вода за наводнување на земјоделските површини

Трипуновски: Наш приоритет ќе биде обезбедувањето доволни количини вода за наводнување на земјоделските површини

Кочани, 27 март 2024 (МИА) – Обезбедувањето доволни количини вода за потребите на земјоделското прои...

Image

Остани поврзан