• недела, 21 јули 2024
„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП 

„Еурактив“: Случувањата на инаугурацијата на Сиљановска-Давкова ја вознемирија ЕПП 

Брисел, 14 мај 2024 (МИА) – Некористењето на официјалното име на земјата од страна на претседателкат...

Белгиските и холандските медиуми за инаугурацијата на Сиљановска-Давкова 

Белгиските и холандските медиуми за инаугурацијата на Сиљановска-Давкова 

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) - Под наслови „Новата националистичка претсед...

„Еурактив“: Претседателката на Северна Македонија предизвика контроверзии на инаугурацијата 

„Еурактив“: Претседателката на Северна Македонија предизвика контроверзии на инаугурацијата 

Брисел, 13 мај 2023 (МИА) - Првата жена претседател на Северна Македони...

„Политико“: Сиљановска-Давкова предизвика расправии со Грција уште при полагањето заклетва

„Политико“: Сиљановска-Давкова предизвика расправии со Грција уште при полагањето заклетва

Брисел, 13 мај 2023 (МИА) - Бриселскиот портал „Политико“ во осврт за в...

Сиљановска-Давкова го почна претседателскиот мандат, реакции за „Македонија“ по инаугурацијата

Сиљановска-Давкова го почна претседателскиот мандат, реакции за „Македонија“ по инаугурацијата

Скопје, 13 мај 2024 (МИА) - Државава вчера го доби шестиот претседател...

Адеми: Сиљановска Давкова во говорот го прекрши Уставот и не кажа ништо за евроинтеграциите

Адеми: Сиљановска Давкова во говорот го прекрши Уставот и не кажа ништо за евроинтеграциите

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Координаторот на пратеничката група на ДУИ Арбер Адеми денеска на прес-к...

Гордана Сиљановска - Давкова шести претседател на државата

Гордана Сиљановска - Давкова шести претседател на државата

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Гордана Сиљановска - Давкова која со денешн...

Инаугурација на новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова

Инаугурација на новата претседателка Гордана Сиљановска Давкова

Скопје, 12 мај 2024 (МИА) - Во Собранието на Република Северна Македони...

ДИК треба да објави конечност на резултатите од претседателските избори и потоа да достави извeштај до Собранието

ДИК треба да објави конечност на резултатите од претседателските избори и потоа да достави извeштај до Собранието

Скопје, 11 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија утрово во 9 часот треба да одржи јавна седниц...

Течат роковите за приговори за изборите и инаугурација на новата претседателка

Течат роковите за приговори за изборите и инаугурација на новата претседателка

 Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Роковите за приговори за претседателс...

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде најдоцна на 12 мај, кога истекува мандатот на Пендаровски

Инаугурацијата на новиот претседател треба да биде најдоцна на 12 мај, кога истекува мандатот на Пендаровски

Скопје, 8 мај 2024 (МИА) - По официјализирањето на изборните резултати, најдоцна на 12 мај треба да...

Стано: Присуството на протоколарен настан како инаугурацијата на Путин, не ја доведува во прашање поддршката за Украина

Стано: Присуството на протоколарен настан како инаугурацијата на Путин, не ја доведува во прашање поддршката за Украина

Брисел, 8 мај 2024 (МИА) - Учеството на неколку земји членки на ЕУ на еден протоколарен настан како...

Членките на ЕУ не би требало да присуствуваат на инаугурацијата на Путин, порача Борел

Членките на ЕУ не би требало да присуствуваат на инаугурацијата на Путин, порача Борел

Брисел, 7 мај 2024 (МИА) – Моето лично мислење е сосема јасно дека земјите членки не треба да присус...

Стано: Амбасадорите на ЕУ, САД, Германија, Велика Британија, Балтичките земји, нема да присуствуваат на инаугурацијата на Путин

Стано: Амбасадорите на ЕУ, САД, Германија, Велика Британија, Балтичките земји, нема да присуствуваат на инаугурацијата на Путин

Брисел, 7 мај 2024 (МИА) - Денеска во Москва ќе се одржи инаугурацијата на старо-новиот руски претсе...

Стано: ЕУ се уште не решила дали ќе учествува на инаугурацијата на Путин, Борел е против присуство 

Стано: ЕУ се уште не решила дали ќе учествува на инаугурацијата на Путин, Борел е против присуство 

Брисел, 6 мај 2024 (МИА) – Европската Унија и нејзините земји членки засега се уште не решиле дали ќ...

Image

Остани поврзан