• недела, 14 јули 2024
Истражување:  Во 2023 година најмногу вооружени конфликти од крајот на Втората светска војна

Истражување: Во 2023 година најмногу вооружени конфликти од крајот на Втората светска војна

Осло, 10 јуни 2024 (МИА) - Во светот во 2023 година се случиле повеќе вооружени конфликти од која би...

Во текот на 2023 година во земјава се родиле 14 деца од мајки помали од 15 години

Во текот на 2023 година во земјава се родиле 14 деца од мајки помали од 15 години

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) – Според податоците на Државниот завод за статистика, изминатата година во...

Со такси лани превезени  14 341 000 патници

Со такси лани превезени 14 341 000 патници

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Минатата година со такси превезени се 14 341 000 патници, од кои12 7...

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

„Алкалоид“ најпосакуван работодавач за 2023 година – апсолутен победник според „Вработување.ком“

Скопје, 18 април 2024 „За една успешна и амбициозна компанија огромен предизвик е да се одр...

ДЗР ги објави финансиските извештаите на политичките партии за 2023 година

ДЗР ги објави финансиските извештаите на политичките партии за 2023 година

Скопје, 9 април 2024 Во интерес на обезбедување законитост, транспарентност и отчетност спр...

Во Хрватска во 2023 година родени најмал број деца од постоењето статистички мерења

Во Хрватска во 2023 година родени најмал број деца од постоењето статистички мерења

Загреб, 1 февруари 2024 (МИА) - Во Хрватска минатата година се родиле најмалку деца откако постојат...

„Ролинг стоун“: 10 најдобри ТВ-серии за 2023 година

„Ролинг стоун“: 10 најдобри ТВ-серии за 2023 година

Лос Анџелес, 21 декември 2023 (МИА) - Списанието „Ролинг стоун“ објави топ-листа на најдобри телевиз...

Најпребарувани теми на Гугл годинава се филмот Барби и војната меѓу Израел и Хамас

Најпребарувани теми на Гугл годинава се филмот Барби и војната меѓу Израел и Хамас

Њујорк, 11 декември 2023 (МИА) - Технолошкиот гигант Гугл со седиште во Калифорнија денеска објави п...

Повеќе од 2.500 мигранти загинале или се исчезнати во Средоземно Море во 2023 година

Повеќе од 2.500 мигранти загинале или се исчезнати во Средоземно Море во 2023 година

Њујорк, 29 септември 2023 (МИА) – Од почќетокот на годината над 2.500 мигранти загинаа или исчезнаа...

Трендот на доделување државјанства на Руси во Србија продолжува и во 2023 година

Трендот на доделување државјанства на Руси во Србија продолжува и во 2023 година

28 август 2023 Радио Слободна Европа Од десет српски пасоши издаден...

СБ го корегира на 2,4 проценти растот на македонската економија за 2023 година

СБ го корегира на 2,4 проценти растот на македонската економија за 2023 година

Скопје, 12 јануари 2023 (МИА) – Светска банка  во најновиот Извештај за глобалните економс...

Младински барања за зелени општини за 2023 година

Младински барања за зелени општини за 2023 година

Скопје, 16 ноември 2022 Како завршна панел дискусија на проектот „Младински екоактивизам за зелени опш...

Октоберфест догодина ќе трае два дена подолго

Октоберфест догодина ќе трае два дена подолго

Минхен, 27

Општина Василево ги поканува граѓаните да се вклучат во креирањето на буџетот за идната година

Општина Василево ги поканува граѓаните да се вклучат во креирањето на буџетот за идната година

Струмица, 4 октомври 2022 (МИА) - Општина Василево ги поканува граѓаните да се вклучат во креирањето на...

Image

Остани поврзан