• петок, 21 јуни 2024
МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - Вчера околу 16 часот, полициски службеници од Одделението за недозволена трговиј...

Литургија во велешката градска црква по повод Денот на сесловенските просветители

Литургија во велешката градска црква по повод Денот на сесловенските просветители

Велес, 24 мај 2024 (МИА) - По повод 24 Мај - Денот на сесловенските и македонски просветители, браќа...

Во посета на Бигорски манастир митрополитот Илија и православни верници од Финска

Во посета на Бигорски манастир митрополитот Илија и православни верници од Финска

Дебар, 15 мај 2024 (МИА) - Во посета на Бигорски манастир престојува гр...

Костадиновска-Стојчевска: Ја завршуваме ревитализацијата на црквата на Ангелот од Курбиново – нашето историско и културно наследство

Костадиновска-Стојчевска: Ја завршуваме ревитализацијата на црквата на Ангелот од Курбиново – нашето историско и културно наследство

Скопје, 7 мај 2024 (МИА) - По неполни четири години интервенциите за целосна заштита на црквата „Све...

Лазаровите каланди одекнаа во главниот град на нашата држава

Лазаровите каланди одекнаа во главниот град на нашата држава

Сабота, 27 април 2024 (МИА) - За првпат во главниот град на Републиката, а по пример на минатогодишн...

Рускиот свештеник кој држеше опело за Навални отстранет од црквата на три години

Рускиот свештеник кој држеше опело за Навални отстранет од црквата на три години

Москва, 24 април 2024 (МИА) - Рускиот православен свештеник кој во март одржа комеморација во спомен...

Католичката црква во Шпанија исплатила милиони евра отштета на жртвите на злоставувањата

Католичката црква во Шпанија исплатила милиони евра отштета на жртвите на злоставувањата

Мадрид, 8 април 2024 (МИА) - Шпанската католичка црква исплатила милиони евра отштета на жртвите во...

Традиционално одбележување на Благовештение во тетовски Јелошник

Традиционално одбележување на Благовештение во тетовски Јелошник

Тетово, 7 април 2024 (МИА) -  Традиционален начин на одбележување на Благовештение (Благоец) &n...

Турција уапси 48 осомничени поврзани со ИСИС и напад во црква

Турција уапси 48 осомничени поврзани со ИСИС и напад во црква

Анкара, 6 април 2024 (МИА) - Турција уапси 48 осомничени поврзани со Исламската држава, која ја през...

Вандализам во црквата „Св.Петка“ во делчевското село Селник

Вандализам во црквата „Св.Петка“ во делчевското село Селник

Делчево, 2 април 2024 (МИА) - Непознати сторители во изминатиот период извршиле вандализам во цркват...

Осветени темелите за изградба на камбанарија на црквата Св. 40 маченици на Смилковското езеро

Осветени темелите за изградба на камбанарија на црквата Св. 40 маченици на Смилковското езеро

Скопје, 16 март 2024 (МИА) - Општина Гази Баба соопшти дека денеска се осветени темелите за изградба...

Дебата за улогата и влијанието на религијата во современото општество

Дебата за улогата и влијанието на религијата во современото општество

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Проф. Марјан Ѓуровски од Институтот за без...

Дебата „Улогата и влијанието на религијата во современото општество“

Дебата „Улогата и влијанието на религијата во современото општество“

Скопје, 12 март 2024 (МИА) - Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“ во Скопје...

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква

Уагадугу, 26 февруари 2024 (МИА) - Најмалку 15 лица загинаа, а уште двајца се повредени во вчерашнио...

Напад во црква во Истанбул: Двајца мажи отвориле оган врз верниците, едно лице е убиено

Напад во црква во Истанбул: Двајца мажи отвориле оган врз верниците, едно лице е убиено

Истанбул, 28 јануари 2024 (МИА) - Во католичката црквата Света Марија во Истанбул двајца напаѓачи от...

Image

Остани поврзан