• недела, 16 јуни 2024
Писателка Софи Кинсела се лекува од рак на мозокот

Писателка Софи Кинсела се лекува од рак на мозокот

Лондон, 18 април 2024 (МИА) - Британската писателка Софи Кинсела објави дека ѝ бил дијагностициран р...

Претставување и разговор со писателката и сценаристка Дора Шустиќ

Претставување и разговор со писателката и сценаристка Дора Шустиќ

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје денеска ќе се одржи книжевен нас...

Промоција на книгата „Заробена во сопственото тело“ од Марга Велеска

Промоција на книгата „Заробена во сопственото тело“ од Марга Велеска

Скопје, 27 мај 2023 (МИА) - Автобиографскиот роман „Заробена во сопственото тело“ од писателката Мар...

Почина хрватската и европска писателка Дубравка Угрешиќ

Почина хрватската и европска писателка Дубравка Угрешиќ

Скопје, 17 март 2023 (МИА) - Хрватската и европска писателка Дубравка Угрешиќ почина денеска на 73 г...

Џ. К. Роулинг: Не можевте „подлабоко“ да не ме разберете

Џ. К. Роулинг: Не можевте „подлабоко“ да не ме разберете

Лондон, 16 февруари 2023 (МИА) -

Бугарската писателка Оља Стојанова Џакова на книжевна резиденција во Скопје

Бугарската писателка Оља Стојанова Џакова на книжевна резиденција во Скопје

Скопје, 3 октомври 2022 (МИА) - Писателката од Бугарија Оља Стојанова Џакова во октомври престојува на...

Претставување и разговор со писателка Ена Катарина Халер

Претставување и разговор со писателка Ена Катарина Халер

Скопје, 26 август 2022 (МИА) - Во конференциската сала на хотелот „Дрим“ во Струга ден...

Сопругот ја изневерил со 19-годишна, а таа напиша книга за тоа

Сопругот ја изневерил со 19-годишна, а таа напиша книга за тоа

Лос Анџелес, 16 ноември 2021 (МИА) - Писателката Габриела Стоун објави

Попреченоста не е срамна и не треба да се чува подалеку од очите на другите

Попреченоста не е срамна и не треба да се чува подалеку од очите на другите

Лос Анџелес, 17 март 2021 (МИА) - Американската писателка Мелиса Блејк е лице со телесна попреченост ко...

Сценаристката Џес Вотерс почина на 39 години

Сценаристката Џес Вотерс почина на 39 години

Лос Анџелес, 11 јуни 2020 (МИА) - Познатата американска сценаристка и поранешна новинарка, Џес Вотерс п...

Кетрин Шварценегер е бремена

Кетрин Шварценегер е бремена

Лос Анџелес, 5 мај 2020 (МИА) - Ќерката на познатиот австриско-американски глумец Арно...

Image

Остани поврзан