• петок, 21 јуни 2024
ЦУК: Ако продолжи водостојот да расте можни се излевања на Крива Река

ЦУК: Ако продолжи водостојот да расте можни се излевања на Крива Река

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Водостојот на Крива Река на хидролошката станица во Крива Паланка е значи...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

10 мај 2024   Скопје - Претседателот на техничката Влада на Ре...

Зеленски го разреши шефот на одделот за негово обезбедување откако беше осуетен заговорот за атентат

Зеленски го разреши шефот на одделот за негово обезбедување откако беше осуетен заговорот за атентат

Kиев, 9 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го разрреши шефот на одд...

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада

Касами: Од понеделник почнуваат преговорите за формирање влада

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Градоначалникот на Општина Тетово и претседател на Движењето Беса дел од...

Шпанските универзитети се подготвени да ги прекинат врските со Израел

Шпанските универзитети се подготвени да ги прекинат врските со Израел

Мадрид, 9 мај 2024 (МИА) - Шпанските универзитети изразија подготвеност да ги прекинат врските со ко...

Блинкен ја поздрави ЕУ по повод Денот на Европа

Блинкен ја поздрави ЕУ по повод Денот на Европа

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) Државниот секретар на САД Ентони Блинкен испрати денеска честитки до гра...

Нетанјаху: Ако е потребно Израел сам ќе се бори против непријателот

Нетанјаху: Ако е потребно Израел сам ќе се бори против непријателот

Ерусалим, 9 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска нагласи, еден ден откако...

САД и Белика Британија: Санкциите и контролата на извозот се најважните мерки за заштита на националната безбедност

САД и Белика Британија: Санкциите и контролата на извозот се најважните мерки за заштита на националната безбедност

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) САД и Велика Британија во заедничка изјава денеска по завршениот Дијалог...

ДИК ги објави првичните официјални резултати од Претседателските и Парламентарните избори

ДИК ги објави првичните официјални резултати од Претседателските и Парламентарните избори

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) вечерва ги објави првичните и официјални...

Бегај и го честиташе изборот на Давкова: Убеден сум дека заедно ќе продолжиме да ги зајакнуваме односите меѓу нашите земји

Бегај и го честиташе изборот на Давкова: Убеден сум дека заедно ќе продолжиме да ги зајакнуваме односите меѓу нашите земји

Тирана, 9 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Република Албанија, Бајрам Бегај  ѝ го честиташе из...

Бела куќа: Голема операција во Рафа нема да го порази Хамас

Бела куќа: Голема операција во Рафа нема да го порази Хамас

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден верува дека големата израелска опе...

Мицкоски:  Распуштање на судскиот и на советот на јавни обвинители,  сами нека си избираат на непосредни избори

Мицкоски: Распуштање на судскиот и на советот на јавни обвинители, сами нека си избираат на непосредни избори

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Фронтот против криминал и корупција што го најавува ВМРО-ДПМНЕ подразбира...

Вучиќ: И Србија и ЕУ да ги остават настрана гордоста и ароганцијата;Жофре: Пристапувањето во ЕУ бара храброст за спроведување реформи и решавање тешки прашања

Вучиќ: И Србија и ЕУ да ги остават настрана гордоста и ароганцијата;Жофре: Пристапувањето во ЕУ бара храброст за спроведување реформи и решавање тешки...

Белград, 9 мај 2024 (МИА) - Србија ќе остане на европскиот пат, без разлика дали е популарен или не,...

Мицкоски: До 28 мај има можност коалицијата „Твоја Македонија“ да консолидира 61 пратеник

Мицкоски: До 28 мај има можност коалицијата „Твоја Македонија“ да консолидира 61 пратеник

Скопје, 9 мај 2024 (МИА) - Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски очекува до 28 мај да биде формир...

Зеленски го потпиша законот за продолжување на вонредната состојба и општа мобилизација

Зеленски го потпиша законот за продолжување на вонредната состојба и општа мобилизација

Киев, 9 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска го потпиша законот за...

Image

Остани поврзан