• сабота, 09 декември 2023
МИА Најави - Свет

МИА Најави - Свет

27 септември 2023 - Меѓународен ден на туризмот Хаг - Меѓународниот...

Али Ахмети од Чаир: Се залагаме за целосна родова еднаквост

Али Ахмети од Чаир: Се залагаме за целосна родова еднаквост

Скопје, 26 септември 2023  Демократската унија за интеграција вечерва  одржа форум...

Костадиновска-Стојчевска: Да се донесе што поскоро новиот закон за употреба на македонскиот јазик

Костадиновска-Стојчевска: Да се донесе што поскоро новиот закон за употреба на македонскиот јазик

Скопје, 26 септември 2023 (МИА) - Законот за употребата на македонскиот јазик е заглавен во Собрание...

МИА Најави МКД

МИА Најави МКД

27 септември 2023 Скопје – Претседателката на Пратеничката група на Собрани...

Зеленски: Ќе има повеќе украински акции против Русија

Зеленски: Ќе има повеќе украински акции против Русија

Киев, 26 септември 2023 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека санкц...

Рекордна туристичка жетва во Албанија, за осум месеци 7,2 милиони туристи

Рекордна туристичка жетва во Албанија, за осум месеци 7,2 милиони туристи

Тирана, 26 септември 2023 (МИА) - Туристичката сезона годинава достигна рекордни бројки, а илјадници...

Претседателот на канадскиот парламент поднесе оставка откако јавно пофали нацист

Претседателот на канадскиот парламент поднесе оставка откако јавно пофали нацист

Отава, 26 септември 2023 (МИА) - Спикерот на Долниот дом на Канада, Ентони Рота, изјави дека поднесу...

Блинкен разговараше со Алиев за прашањето за Нагорно-Карабах

Блинкен разговараше со Алиев за прашањето за Нагорно-Карабах

Вашингтон, 26 септември 2023 (МИА) - Американскиот државен секретар Ентони Блинкен повторно разговар...

Северна Кореја ги обвини САД дека 2023. ја направиле исклучително опасна година

Северна Кореја ги обвини САД дека 2023. ја направиле исклучително опасна година

Пјонгјанг, 26 септември 2023 (МИА) - Северна Кореја денеска ги обвини САД дека 2023 година ја прават...

Леао: Лигата на шампиони повредна од милионска плата во Саудиска Арабија

Леао: Лигата на шампиони повредна од милионска плата во Саудиска Арабија

Лисабон, 26 септември 2023 (МИА) – Фудбалерот на италијански Милан, Рафаел Леао, во изјава за португ...

Косовската полиција потврди дека во селото Бањска пронашла повеќе возила, оружје и воена опрема

Косовската полиција потврди дека во селото Бањска пронашла повеќе возила, оружје и воена опрема

Приштина, 26 септември 2023 (МИА) - Косовската полиција денеска потврди дека запленила уште едно окл...

Естонија и се придружи на Германија во програмата за снабдување со муниција на Украина

Естонија и се придружи на Германија во програмата за снабдување со муниција на Украина

Талин, 26 септември 2023 (МИА) - Естонија и се приклучи на Германија во заедничката програма за снаб...

Полска бара од Канада да екстрадира нацист од Втората светска војна

Полска бара од Канада да екстрадира нацист од Втората светска војна

Варшава, 26 септември 2023 (МИА) - Полскиот министер за образование Пшемислав Чарнек соопшти дека пр...

Над 28.000 бегалци пристигнаа во Ерменија од Нагорно Карабах, соопштија ерменските власти

Над 28.000 бегалци пристигнаа во Ерменија од Нагорно Карабах, соопштија ерменските власти

Ереван, 26 септември 2023 (МИА) - Ерменија соопшти дека досега од Нагорно Карабах на ерменска терито...

Битиќи во Вашингтон: Размената на стоки со САД бележи нагорна линија, има потенцијал за уште поинтензивна соработка

Битиќи во Вашингтон: Размената на стоки со САД бележи нагорна линија, има потенцијал за уште поинтензивна соработка

Скопје, 26 септември 2023 (МИА) - Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на еконо...

Image

Остани поврзан