• сабота, 23 септември 2023
На денешен ден

На денешен ден

11 септември 2022 (МИА)   1524.- Роден е францускиот писател Пјер де Ронсар, француски писател од времето на рене...

Од верските календари

Од верските календари

11 септември 2022 (МИА) ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулиј...

Астрономски календар

Астрономски календар

Скопје, 11 септември 2022 (МИА) - Денеска е недела, 11 септември 2022 година, 249-иот ден во годината. До крајот на годи...

МИА Најави - свет

МИА Најави - свет

11 Септември 2022 Москва - Регионални избори во Русија. Стокхолм -...

МИА Најави - МКД

МИА Најави - МКД

11 септември 2022  Скопје - Проекција на филмовите „Корсет“ на режисерката Мари Кројц...

Канада и официјално го прогласи Чарлс Трети за свој крал

Канада и официјално го прогласи Чарлс Трети за свој крал

Отава, 10 септември 2022 (МИА) – Канада денеска го прогласи Чарлс Трети за свој крал на свечена церемон...

Украинската војска напредува кон Лисичанск, Русите масовно бегаат, жестоки битки за Лиман

Украинската војска напредува кон Лисичанск, Русите масовно бегаат, жестоки битки за Лиман

Киев, 10 септември 2022 (МИА) – Сергиј Хајдај, украинскиот гувернер на областа Луганск, која е целосно...

Принцовите Вилијам и Хари со сопругите во прошетка во замокот Виндзор

Принцовите Вилијам и Хари со сопругите во прошетка во замокот Виндзор

Виндзор, 10 септември 2022 (МИА) – Принцот и принцезата од Велс заедно со војводата и војвотката од Сас...

Ковачки: Иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум да продолжи согласно законите и Деловникот

Ковачки: Иницијативата на ВМРО-ДПМНЕ за референдум да продолжи согласно законите и Деловникот

10 септември 2022 

Принцот Вилијам објави емотивно обраќање за кралицата

Принцот Вилијам објави емотивно обраќање за кралицата

Лондон, 10 септември 2022 (МИА) – Принцот од Велс, Вилијам, и оддаде почит на својата баба, кралицата Елизабета Втора, в...

Баерн има три ремија по ред во Бундеслигата

Баерн има три ремија по ред во Бундеслигата

Минхен, 10 септември 2022 (МИА) - Баерн Минхен нема победа три натпревари по ред во Бундеслигата. Денес...

Претседателот Пендаровски им честита на учесниците на 35. Охридски пливачки маратон

Претседателот Пендаровски им честита на учесниците на 35. Охридски пливачки маратон

10 септември 2022  Претседателот Ст...

Погребот на кралицата Елизабета ќе биде на 19 септември

Погребот на кралицата Елизабета ќе биде на 19 септември

Лондон, 10 септември 2022 (МИА) – Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе се

Сè додека има службена влада, Бугарите нема да бидат во темнина, изјави Румен Радев

Сè додека има службена влада, Бугарите нема да бидат во темнина, изјави Румен Радев

Софија, 10 септември 2022 (МИА/БТА) – Бугарија е производител на струја, Бугарија е извозник на струја,...

Макрон и Зеленски телефонски разговарале за ситуацијата во Запорожје

Макрон и Зеленски телефонски разговарале за ситуацијата во Запорожје

Париз, 10 септември 2022 (МИА) – Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска во телефонски разгов...

Image

Остани поврзан