• петок, 21 јуни 2024
„Хамлет“ од Битола, победник на 51. ИНФАНТ фестивал во Нови Сад

„Хамлет“ од Битола, победник на 51. ИНФАНТ фестивал во Нови Сад

Белград, 19 јуни 2024 (МИА) - Жирито на 51. Интернационален фестивал на алтернативниот и нов театар-...

Кавадарчанка пријавила дека ќерката ѝ се одјавила од интернат и не одговара на телефонски повици

Кавадарчанка пријавила дека ќерката ѝ се одјавила од интернат и не одговара на телефонски повици

Скопје, 19 јуни 2024 (МИА) - Четириесет и петгодишна жена од Кавадарци пријавила во полиција дека на...

Плоштадот „Гоце Делчев“ во Битола ќе биде пешачка зона

Плоштадот „Гоце Делчев“ во Битола ќе биде пешачка зона

Скопје, 14 јуни 2024   Со цел растеретување на сообраќајот во централното градс...

Во Битола втор концерт „Танго приказна“

Во Битола втор концерт „Танго приказна“

Битола, 12 јуни 2024 (МИА) - Во Офицерскиот Дом во Битола денеска ќе се одржи вториот концерт од кон...

Црната комедија „Бардо Тодор“ ќе се одигра во Битола

Црната комедија „Бардо Тодор“ ќе се одигра во Битола

Скопје,  11 јуни 2024 (МИА) - По премиерата во општините Могила и Новаци, битолчани вечер „Во п...

Насилство во Битола, поведена постапка против три лица

Насилство во Битола, поведена постапка против три лица

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) - Битолското Основно јавно обвинителство поведе постапка против три лица к...

Сатиричната комедија „Бардо Тодор“ во Битола

Сатиричната комедија „Бардо Тодор“ во Битола

Битола, 5 јуни 2024 (МИА) - По премиерата во општините Могила и Новаци,...

Еурофарм Пелистер се раздели со седум ракометари

Еурофарм Пелистер се раздели со седум ракометари

  Битола, 4 јуни 2024 (МИА) – Раководството на македонскиот првак Еурофарм Пелистер одл...

Битолчанец изгубил контрола и излетал од патот, загинал на местото на несреќата

Битолчанец изгубил контрола и излетал од патот, загинал на местото на несреќата

Скопје, 1 јуни 2024 (МИА) – Возач од битолското село Средно Егри вчера починал на местото на несреќа...

ЦУК: Два пожара на отворено, пронајдено старо оружје

ЦУК: Два пожара на отворено, пронајдено старо оружје

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Пожарникарите во скопскиот регион изминатото деноноќие интервенирале на...

„Чудна случка со кучето во ноќта” вечер во Народен Театар Битола

„Чудна случка со кучето во ноќта” вечер во Народен Театар Битола

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Со претставата „Чудна случка со кучето во ноќта” на Драмски театар Скопј...

Нормализиран сообраќајот на патот Битола - Демир Хисар

Нормализиран сообраќајот на патот Битола - Демир Хисар

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Во 19:35 часот сообраќајот на патниот правец од Битола кон Демир Хисар е...

Приведени крадци во Битола

Приведени крадци во Битола

Скопје, 30 мај 2024 (МИА) - Во напуштен објект на ул.„Илија Николовски Луј“ во Старата касарна, поли...

Одбележан јубилејот 70 години од формирањето на архивот во Битола

Одбележан јубилејот 70 години од формирањето на архивот во Битола

Битола, 29 мај 2024 (МИА) - Државниот архив, одделение Битола свечено и со промоција на монографија...

Нормализиран сообраќајот на патот Битола-с.Маково

Нормализиран сообраќајот на патот Битола-с.Маково

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) - Сообраќајот на регионалниот пат Битола-с.Маково денеска, во 12 часот, е...

Image

Остани поврзан