• вторник, 16 јули 2024
ДУИ: Го поддржуваме барањето на ССМ за зголемување на минималната плата на 450 евра

ДУИ: Го поддржуваме барањето на ССМ за зголемување на минималната плата на 450 евра

12 јули 2024  Демократската унија за интеграција во целиот период додека управуваше со...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на ставовите на СДСМ за задолжување на државата

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на ставовите на СДСМ за задолжување на државата

12 јули 2024  Обвинувањата на СДСМ за наводното коцкање со државните интереси се целосн...

Странските туристи годинава ќе придонесат со рекордни 800 милијарди евра во европската економија

Странските туристи годинава ќе придонесат со рекордни 800 милијарди евра во европската економија

Брисел, 11 јули 2024 (МИА) - Туристите од странство кои годинава ја посетуваат Европа ќе потрошат ре...

Ривс: Наследивме многу лоша состојба во британската економија

Ривс: Наследивме многу лоша состојба во британската економија

Лондон, 8 јули 2024 (МИА) - Новата британска министерка за јавни финансии од редовите на лабуристите...

Прес-конференција на министерот за економија и труд Бесар Дурмиши (во живо)

Прес-конференција на министерот за економија и труд Бесар Дурмиши (во живо)

Скопје, 4 јули 2024 (МИА) - Прес - конференција на министерот за економија и труд Бесар Дурмиши на к...

Економист: Украина се соочува со економска катастрофа

Економист: Украина се соочува со економска катастрофа

Лондон, 1 јули 2024 (МИА) - Украинскиот БДП е за една четвртина понизок отколку пред руската инвазиј...

Бесар Дурмиши ја презеде функцијата министер за економија и труд

Бесар Дурмиши ја презеде функцијата министер за економија и труд

Скопје, 24 јуни 2024 (МИА) - Во Министерството за економија, Бесар Дурмиши денеска ја презеде функци...

Зедер: Германците повторно мора да работат повеќе

Зедер: Германците повторно мора да работат повеќе

Минхен, 23 јуни 2024 (МИА) – Германците треба повторно да работат повеќе бидејќи германската економи...

Европското фудбалско првенство во Германија едвај ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Европското фудбалско првенство во Германија едвај ќе влијае на економскиот раст, велат економистите

Минхен, 14 јуни 2024 (МИА) - Европското првенство во фудбал 2024., чиј домаќин е Германија, многу ма...

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Економијата продолжува да расте и покрај политичката нестабилност, изјави Мила Ненова, извршен директор на Бугарската агенција за инвестиции

Софија, 11 јуни 2024 (МИА/БТА) - И покрај политичката нестабилност, економијата продолжува да расте....

Во првите сто дена од новата влада Мицкоски најави проект во енергетиката, две инвестиции и проширување на други две

Во првите сто дена од новата влада Мицкоски најави проект во енергетиката, две инвестиции и проширување на други две

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Мандатарот Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање рече дек...

Конференција за циркуларна економија: Да се зајакнат локалните производни капацитети и да се минимизира и рециклира отпадот

Конференција за циркуларна економија: Да се зајакнат локалните производни капацитети и да се минимизира и рециклира отпадот

Скопје, 31 мај 2024 (МИА) - Јакнење на локалните производни капацитети за што помала зависност од ме...

Научна расправа во МАНУ за макроекономијата по рецесијата од 2007 - 2009 година

Научна расправа во МАНУ за макроекономијата по рецесијата од 2007 - 2009 година

Скопје, 29 мај 2024 (МИА) - Центарот за стратегиски истражувања „Ксенте Богоев“ при Македонската ака...

Истражување: Нелегалните дроги и проституцијата генерираа 4,5 милијарди евра за холандската економија во 2021 година

Истражување: Нелегалните дроги и проституцијата генерираа 4,5 милијарди евра за холандската економија во 2021 година

Амстердам, 27 мај 2024 (МИА) - Шверцот со дрога, илегалната проституција и шверцот со тутун генерира...

Прескер: Следете го словенечкиот пример на економски, социјален и политички развој

Прескер: Следете го словенечкиот пример на економски, социјален и политички развој

Скопје, 22 мај 2024 (МИА) - Со економска конференција „Што ни донесе 20...

Image

Остани поврзан