• петок, 21 јуни 2024
Левица: Шест години Преспански договор - сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

Левица: Шест години Преспански договор - сè подалеку од ЕУ, сè поблиску до бугаризација

17 јуни 2024  Со Преспанскиот договор, владејачките елити од двете страни на границата,...

Младинска конференција на тема „Образование и млади“

Младинска конференција на тема „Образование и млади“

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - Младинскиот образовен форум (МОФ), денеска во Скопје организира конферен...

Со изложба на дела од студенти од графички, моден и ентериер дизајн, Факултетот за арт и дизајн ќе прослави 18 години од основањето

Со изложба на дела од студенти од графички, моден и ентериер дизајн, Факултетот за арт и дизајн ќе прослави 18 години од основањето

Скопје, 6 јуни 2024 (МИА) - Факултетот за арт и дизајн денеска со отвор...

Научен собир посветен на Гане Тодоровски и Петре М. Андреевски

Научен собир посветен на Гане Тодоровски и Петре М. Андреевски

Скопје, 5 јуни 2024 (МИА) - Институтот за македонска литература при Универзитетот „Св. Кирил и Метод...

„Спасувањето на војникот Рајан“ повторно на големиот екран за 80-годишнината од Денот Д

„Спасувањето на војникот Рајан“ повторно на големиот екран за 80-годишнината од Денот Д

Париз, 29 мај 2024 (МИА) - Епската сага на Стивен Спилберг - „Спасувањето на војникот Рајан“ ќе биде...

РЕМ ги повика телевизиите да ги затемнат екраните на годишнината од убиствата во Рибникар, Дубона и Мали Орашје

РЕМ ги повика телевизиите да ги затемнат екраните на годишнината од убиствата во Рибникар, Дубона и Мали Орашје

Белград, 2 мај 2024 (МИА) - Српското Регулаторно тело за електронски медиуми ги повика давателите на...

„Политика“: Годишнина од потпишувањето на Бриселскиот договор - 11 години без ЗСО

„Политика“: Годишнина од потпишувањето на Бриселскиот договор - 11 години без ЗСО

Белград, 19 април 2024 (МИА) - Денеска се навршуваат 11 години од потпишувањето на Бриселскиот догов...

Македонски железници одбележува 151 година од основањето (во живо)

Македонски железници одбележува 151 година од основањето (во живо)

Скопје, 9 април 2024 (МИА) - Јавното претпријатие за железничка инфраструктури Железници ќе одбележи...

Бајден повика на одржување на посветеноста кон НАТО

Бајден повика на одржување на посветеноста кон НАТО

Вашингтон, 4 април 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џозеф Бајден повика денеска да се одржи „с...

НАТО ја одбележува 20-годишнината од своето најголемо проширување

НАТО ја одбележува 20-годишнината од своето најголемо проширување

Брисел, 29 март 2024 (МИА) - НАТО денеска ја слави 20-годишнината од најголемото проширување на Алиј...

Четири години од членството во НАТО -  Земјава не е само фактор на стабилизација на регионот, туку и поттик за државите во соседството

Четири години од членството во НАТО - Земјава не е само фактор на стабилизација на регионот, туку и поттик за државите во соседството

Скопје, 27 март 2024 (МИА) - Членството на Северна Македонија во НАТО с...

Курти, Османи, Ховениер и Роде за годишнината од убиството на стотици цивили во Косово на 26 март 1999: Доказ дека НАТО мораше да интервенира

Курти, Османи, Ховениер и Роде за годишнината од убиството на стотици цивили во Косово на 26 март 1999: Доказ дека НАТО мораше да интервенира

Приштина, 26 март 2024 (МИА) – Во повеќе места низ Косово денеска, со низа комеморативни манифестаци...

Петровска и Маричиќ по повод четиригодишнината од членството во НАТО: Тешките одлуки се вредни за граѓаните и за државата

Петровска и Маричиќ по повод четиригодишнината од членството во НАТО: Тешките одлуки се вредни за граѓаните и за државата

Скопје, 26 март 2024 (МИА) - Храброст, посветеност и професионалност, ни овозможија денеска на оваа...

Пендаровски присуствуваше на Отворениот ден на Армијата

Пендаровски присуствуваше на Отворениот ден на Армијата

Скопје, 23 март 2024 (МИА) - Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше на Отворениот ден...

Амбасадорите на Квинтaта и Норвешка по повод 25-годишнината од бомбардирањето на Србија

Амбасадорите на Квинтaта и Норвешка по повод 25-годишнината од бомбардирањето на Србија

Белград, 23 март 2024 (МИА) - Амбасадите на шест западни земји во Белград денеска соопштија, по пово...

Image

Остани поврзан