• четврток, 18 јули 2024
Комитетот на министри на СЕ разгледува како да го продолжи процесот за прием на Косово

Комитетот на министри на СЕ разгледува како да го продолжи процесот за прием на Косово

Стразбур, 17 мај 2024 (МИА) - Комитетот на министри на Советот на Европа започна расправа за прашање...

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Османи: Косово ќе биде членка на Советот на Европа, само е прашање на време кога

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Косово, Вјоса Османи, откако прашањето за членствот...

Игли Хасани: Косово изгуби историска можност, да се заложи за исполнување на обврските за членство во СЕ

Игли Хасани: Косово изгуби историска можност, да се заложи за исполнување на обврските за членство во СЕ

Приштина, 17 мај 2024 (МИА) – Министерот за надворешни работи на Албанија, Игли Хасани вели дека Кос...

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Шолц, Макрон и Мелони со писмо до Курти: Предлогот на Лајчак е солиден модел за ЗСО

Приштина, 16 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц, францускиот претседател Емануел Макрон...

Косовската претседателка не е консултирана и не се согласува со писмото на Владата до СЕ во врска со ЗСО

Косовската претседателка не е консултирана и не се согласува со писмото на Владата до СЕ во врска со ЗСО

Приштина, 16 мај 2024 (МИА) – Кабинетот на косовската претседателка, Вјоса Османи соопшти дека писмо...

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

ВОА: Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата на Комитетот на министри за надворешни работи

Вашингтон, 9 мај 2024 (МИА) - Приемот на Косово во Советот на Европа не е на дневен ред на седницата...

Пеци: Зачленувањето на Косово во СЕ ќе се одложи ако не започне процесот за формирање на ЗСО

Пеци: Зачленувањето на Косово во СЕ ќе се одложи ако не започне процесот за формирање на ЗСО

Приштина, 19 април 2024 (МИА) – Директорот на Косовскиот институт за истражување и развој на политик...

Коњуфца оптимист за зачленувањето на Косово во СЕ: Поставувањето нови услови би било нечесно

Коњуфца оптимист за зачленувањето на Косово во СЕ: Поставувањето нови услови би било нечесно

Приштина, 16 април 2024 (МИА) – Претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца изрази оптимиза...

Дачиќ за приемот на Косово во СЕ: Toa би било првпат во членството да се приклучи субјект кој не е држава

Дачиќ за приемот на Косово во СЕ: Toa би било првпат во членството да се приклучи субјект кој не е држава

Белград, 5 април 2024 (МИА) - Министерот за надворешни работи во техничкиот мандат Ивица Дачиќ денес...

Совет на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои им помагаат на мигрантите

Совет на Европа со осуда за „репресијата“ врз невладините организации кои им помагаат на мигрантите

Брисел, 22 февруари 2024 (МИА) - Комесарката за човекови права при Советот на Европа Дуња Мијатовиќ...

Пратеничката Зендели на состанок на Комисијата за еднаквост и недискриминација во Париз

Пратеничката Зендели на состанок на Комисијата за еднаквост и недискриминација во Париз

Скопје, 15 септември 2023 (МИА) - Пратеничката Арта Биљали Зендели, чле...

Мијатовиќ апелира британските пратеници да не го изгласаат новиот закон за миграција

Мијатовиќ апелира британските пратеници да не го изгласаат новиот закон за миграција

Советот на Европа изрази загриженост поради употребата на сила на протестите во Франција

Советот на Европа изрази загриженост поради употребата на сила на протестите во Франција

Стразбур, 24 март 2023 (МИА) - Комесарката за човекови права на Советот...

Генералната секретарка на СЕ ги отфрли таканаречените референдуми на окупираните украински територии

Генералната секретарка на СЕ ги отфрли таканаречените референдуми на окупираните украински територии

Стразбур, 21 септември 2022 (МИА) - Генералната секретарка на Совет на Европа, Марија Пејчиновиќ Буриќ, ги отфрли...

Албанија демантира дека до Советот на Европа поднела „нон-пејпер“ за Косово

Албанија демантира дека до Советот на Европа поднела „нон-пејпер“ за Косово

Тирана, 5 јуни 2022 (МИА) - Албанија не достави „нон-пејпер“ до Комитетот на министри на Советот на Евр...

Image

Остани поврзан