• сабота, 13 април 2024

Илир Ајдини, Косово

Последно најавување: Thursday, 01 January 1970, 01:00 am

Маќедонци: НАТО сериозно да ги третира движењата на српската војска на границата со Косово

Маќедонци: НАТО сериозно да ги третира движењата на српската војска на границата со Косово

Приштина, 12 април 2024 (МИА) - Министерот за одбрана на Косово, Ејуп Маќедонци изјави дека НАТО треба сериозн...

Роде: Политиката на Српска листа е неконструктивна, треба да се подготви за последици

Роде: Политиката на Српска листа е неконструктивна, треба да се подготви за последици

Приштина, 10 април 2024 (МИА) – Германскиот амбасадор во Косово, Јорн Роде изјави дека одлуката на најголемата...

Тахири: Курти се занимава со ситни работи, како регистерските таблички и динарот

Тахири: Курти се занимава со ситни работи, како регистерските таблички и динарот

Приштина, 10 април 2024 (МИА) – Поранешната главна преговарачка на Косово во дијалогот со Србија, Едита Тахири...

Акција на косовската опозиција по повод Денот на Уставот

Акција на косовската опозиција по повод Денот на Уставот

Приштина, 9 април 2024 (МИА) – Младинскиот форум на партијата Демократски сојуз на Косово (ЛДК), денеска по по...

Косовската влада ја повика Српска листа да не врши притисок врз Србите за гласањето во северно Косово

Косовската влада ја повика Српска листа да не врши притисок врз Србите за гласањето во северно Косов...

Приштина, 9 април 2024 (МИА) – Владата на Косово ја повика најголемата партија на косовските Срби, Срспка лист...

ЕУ ги повика косовските Срби да учествуваат во пописот и на градоначалничките избори

ЕУ ги повика косовските Срби да учествуваат во пописот и на градоначалничките избори

Приштина, 9 април 2024 (МИА) – Европската унија се приклучи на повиците упатени до сите граѓани на Косово да у...

Српска листа: Меѓународниците се заслепени од љубовта кон антисрпскиот режим на Курти

Српска листа: Меѓународниците се заслепени од љубовта кон антисрпскиот режим на Курти

Приштина, 8 април 2024 (МИА) – Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа (СЛ) изрази разочарување о...

Амбасада на САД во Приштина: Жал ни е што Српска листа го бојкотира разрешувањето на градоначалниците на север

Амбасада на САД во Приштина: Жал ни е што Српска листа го бојкотира разрешувањето на градоначалницит...

Приштина, 8 април 2024 (МИА) – Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Косово соопшти дека жали што на...

ЛДК: Владата лаже дека Косово напредувало во меѓународните индекси

ЛДК: Владата лаже дека Косово напредувало во меѓународните индекси

Приштина, 8 април 2024 (МИА) – Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) ги нарече невистинити изјавите н...

Српска листа го бојкотира референдумот за разрешување на градоначалниците во северно Косово

Српска листа го бојкотира референдумот за разрешување на градоначалниците во северно Косово

Приштина, 8 април 2024 (МИА) – Најголемата партија на косовските Срби, Српска листа, соопшти дека одлучила да...

Од косовските Срби се бара да го бојкотираат пописот на населението што започна денеска

Од косовските Срби се бара да го бојкотираат пописот на населението што започна денеска

Приштина, 5 април 2024 (МИА) – Откако синоќа тоа го направи Партијата на косовските Срби (ПКС), денеска преост...

Харадинај за динарот: Импровизации на владата на Курти, Србија создава предност

Харадинај за динарот: Импровизации на владата на Курти, Србија создава предност

Приштина, 5 април 2024 (МИА) – Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово, поранешниот премиер Рам...

Image